5 игара за развој грубе моторике

Да би правилно развијали моторику код деце требало би да пратимо дететова интересовања, да будемо свесни његових вештина и способности, да мотивишемо дете, а пре свега да се добро забавимо, јер је учење кроз игру најлепше. А још је све забавније уколико радимо уз музику.

Под је лава

Ову игру можете играти и напољу и унутра. На под ставимо јастуке (залепимо папире, оцртамо кредом различите облике,…) по којима дете треба да се креће, не додирујући под. Уколико стане на под упало је у лаву и из игре испада. Овом једноставном игром развијамо елементарне покрете екстремитета (ногу и руку), развијамо равнотежу, вештину скакања/прескакања, ходања и све то на једноставан и забаван начин.

Гађање мете

На хамер папиру изрежите рупе облика круга у различитим величинама, од најмање до највеће и распоредите их неправило (нпр. у левом горњем углу нека буде рупа средње величине, на средини нека буде мања рупа, доле десно велика,…). Можете направити онолико рупа колико желите и колико има простора на папиру. Одаберите лоптицу која је такве величине да може да прође кроз сваку рупу (компликованији задатак би био да се припреме лопте различитих величина и да те треба да одабере лопту према величине рупе коју циља или да проба да погоди мету недоминантном, “слабијом” руком). Овом игром развијамо покрете горњих екстремитета, сарадњу обе руке, прецизност, координацију покрета, координацију око-рука, развијамо мишљење,…

Од пода до плафона

За ову игру су потребне лопте различитих величина (за почетак је довољно и две) или играчке округлог облика. Пронађите зид који је чист, без слика, рамова и сличног што се може оборити (или врата, ормар, било која површина која је равна). Задатак је лопту водити од пода (из положаја чучња) до “плафона” (односно докле руке досежу) са обе руке (стојећи став), задатак се усложњава (компликује) тако што се даје мања лопта, тежа лопта, две лопте истовремено. Такође, када се савлада права путања, можете “шетати” по зиду, уплитати руке (руке постављене у X позицију једна преко друге) и тако покушати да се довести што више). Ова вежба је јако значајна за јачање мишића рамена, за стимулацију билатералне сарадње руку (сарадње леве и десне руке), развој концентрације и пажње,…

Скочи и ухвати

На висину које дете скоком може да дохвати окачити различите предмете (или слике), које након што их ухвати мора да именује (додатна активност за развој говора би била да мора и да објасни чему тај предмет служи, којој групи припада,…). За спретније задатак би било да из чучња скоче (или из жабљег положаја) и дохвате. Овом игром развијамо елементарне покрете, вештину скакања, прецизност, а утичемо и на развој говора.

Игра облика

На под папирну траку (креп траку) залепите у различитим облицима или словима, бројевима. Пример задатка: Старт је облик круга, а затим прошетај као медвед (или било која друга животиња) до слова А, па скочи на број 2. Уколико је више деце ту, свако дете ће имати други задатак, а свакако у свим играма можете и препоручљиво је да заједно учествујете са дететом. Што је дете спретније и старије, задатак ће бити компликованији (нпр. стани на слово А, тако што ћеш прескочити облик троугла). Овом јако забавном и врло покретном игром утичемо на развој свих аспеката грубе моторике, развија говор (учимо и увежабавамо појмове), мишљење, оријентацију у простору,…
Дружите се, играјте се напољу, скачите, трчите, шетајте. Не заборавите да је груба моторика основ за развој свих осталих способности и вештина, а најзабавније је развијати је кроз игру, заједно ?
Извор: Питајте дефектолога