Чак ни као помоћ родитељима: Влада проширила листу забрањених послова за децу

Влада Србије усвојила је Уредбу о утврђивању опасног рада за децу, која представља листу послова које деца никако не би смела да раде. Уредба ће се примењивати од 1. јануара наредне године.

Свакодневни рад на њиви, чак и као помоћ родитељима, рад на грађевини, у руднику, пекари, на узгоју животиња… само су нека од забрањених занимања која се налазе у Правилнику о превентивним мерама за безбедан и здрав рад младих које је донело Министарство за рад и Министарство здравља децембра прошле године. Међутим, Влада РС је узимајући у обзир Препоруку МОР-а о забрани и хитној акцији за укидање најгорих облика дечијег рада, донела Уредбу о утврђивању опасног рада за децу 29. маја 2017. године.
Наведеном уредбом је утврђено да су опасне околности за децу, а то су сви млађи од 18 година: рад испод земље (рад у рудницима и сл.), прековремени рад, рад на саобраћајницама, ван места пребивалишта деце млађе од 15 година живота, у скученим просторима (уласци у машине, канале и сл.), на висини или у дубини, са опасним машинама, уређајима и оштрим предметима, као и рад у нефизиолошком положају тела при раду (на пример дуготрајно стајање, клечање, повијен положај…).
Такође су наведене физичке штетности којима деца не смеју да буду изложена: неповољни климатски или микроклиматски фактори (висока или ниска температура, висока влажност), тешки психички и/или физички напори (на пример енергетска потрошња већа од 20 кЈ/мин, подизање терета у једном захвату за децу старију од 15 година живота до 10 кг, а за децу млађу од 15 година живота до 7 кг), висок ниво нејонизујућег зрачења, бука изнад 85 дБ(А), вибрације које могу довести до оштећења здравља и као хемијска штетност: дувански дим.
У складу са тиме у опасне делатности за децу спадају:
1. Рударство
2. Снабдевање електричном енергијом, гасом, паром и климатизација
3. Услужне делатности у гајењу усева и засада
4. Помоћне делатности у узгоју животиња
5. Лов, траперство и одговарајуће услужне делатности
6. Сеча дрвећа
7. Услужне делатности у вези са шумарством
8. Риболов
9. Уклањање отпадних вода
10. Скупљање опасног отпада
11. Третман и одлагање отпада
12. Поновна употреба материјала
13. Санација, рекултивација и дуге услуге у области управљања отпадом
14. Заштитне и истражне делатности
15. Здравствене делатности
16. Kоцкање и клађење
17. Погребне и сродне делатности
18. Делатност неге и одржавања тела
19. Остале непоменуте личне услужне делатности
С обзиром на телесни и духовни развој деце млађе од 15 година живота поред осталих, посебно су наглашене и додатне опасне делатности ради обезбеђивања њихове заштите, кажу у надлежном министарству.
Опасне делатности за децу млађу од 15 година:
1. Прерађивачка индустрија
2. Грађевинарство
3. Скупљање отпада који није опасан
4. Узгој животиња
5. Делатност припремања и послуживања хране и пића
6. Услуге одржавања објеката
7. Прање и хемијско чишћење текстилних и крзнених производа
8. Делатност фризерских и козметичких салона
9. Делатност домаћинства која запошљава послугу
“Изузетак у ограниченом обиму, постоји када је у питању стручно образовање деце (ученици средњих стручних школа) када су на пракси и тада појединим штетностима и околностима могу бити изложени, али максимално до 1/3 односно 1/5 месечног времена предвиђеног за рад одраслих”, стоји у уредби.
Уредба о утврђивању опасног рада за децу ступила је на снагу 7. јуна 2017. године и почиње да се примењује од 1. јануара 2018. године. Њено спровођење ће контролисти надлежне инспекције, од Инспекције рада, здравствене и просветне до Инспекције социјалне заштите.
За оне послодавце који упркос забрани буду запошљавали децу на забрањеним занимањима, казне неће бити благе.
“Уколико послодавци ангажују младе у супротности са овим правилником инспектор рада може покренути захтев за покретање прекршајног поступка и запрећена казна за послодавца са својством правног лица је од 800.000 до 1.000.000 динара, а за послодавца који је приватни предузетник од 400.000 до 500.000 динара”, наводе у Министарству рада.
Извор: Kurir.rs/  detinjarije.com