Грех је отићи у учионицу и рећи учитељу како да ради свој посао

Грех је посматрати наставу других учитеља само да бисмо им рекли своје мишљење о томе како да подучавају, сматра један од најутицајнијих едукацијских истраживача.

Рећи учитељу како да предаје? То је грех!

Професор Џон Хејти, директор Института за истраживање едукације у Мелбурну и један од најцитиранијих едукацијских академика на свету, рекао је:
„Мислим да је грех отићи у учионицу и рећи другом учитељу како да ради свој посао. Јер, све што тиме радите јест да им говорите да подучавају попут вас.“
Хејти је такође истакао да 80 посто онога што се догађа у учионици нама остаје невидљиво – само ученици су тога свесни.
„Стога, зашто би ме морало бити брига за рефлективно предавање?“ рекао је Хејти. „Не желим да размишљам о оних 20 посто које видимо. Желим да размишљам о оних 80 посто што се одвија испод површине.“
То је оно, сматра Хејти, где тестирање долази на своје. Улога тестирања није тестирати знање ученика, него проверавати да ли је преношење знања било успешно.
„Требало би да учим нешто о томе колико утичем и на кога“, рекао је професор Хејти. „Што сам предавао добро, а што нисам предавао добро.“
„Због тога што тестови не говоре деци о томе колико су научили. Деца су врло добра у предвиђању тога како ће проћи на тесту.“
Професор Хејти обратио се стотинама директора и академика на конференцији у Лондону одржаној да би се расправљало о његовом познатом делу „Видљиво учење“.
Током свог наступног говора професор Хејти је инсистирао на томе да, уместо да једни другима говоре како да предају градиво, учитељи треба да слушају један другог. Баш као што ученици цветају у култури у којој им је допуштено да уче уз грешке, исто важи и за учитеље.
„Култивишите ту сарадњу код свог школског особља, тако да им не буде проблем да кажу: ‘Имам проблема с овом децом – можете ли ми помоћи?’“ рекао је професор Хејти. „Само што ја и даље виђам учитеље како седе за истим столом у зборници, али свако од њих ради сам.“
„Поента је у изградњи поверења – и у учионици и у зборници.“
Извор: skolskiportal