Jesenje aktivnosti s decom (na otvorenom) koje ne smete propustiti

Jesen je vreme kada se dečja igrališta naprasno isprazne. Deca su u vrtićima, raspust je završen, a oni koji nisu, iz nekog razloga sede u zatvorenom. Čini se da, čim se temperatura spusti ispod 25 stepeni, mnogi roditelji veruju da decu ne treba više svakodnevno izvoditi napolje. To, naravno, nije tačno. Jesen je podjednako lepa i čak inspirativnja od leta. Ni sekund manje vremena ne treba da budu napolju nego što su to bili tokom leta. Osim, naravno, ako ih u tome sprečavaju obaveze – njihove ili roditeljske.
Ipak, svakodnevna šetnja od sat ili dva trebalo bi da bude navika za decu i roditelje, a evo kako to vreme možete iskoristiti.

1. Idite na pijacu u nabavku jesenjih plodova

Ako bi me neko ovih dana doveo s druge planete i tražio da pogodim koje je godišnje doba, ja bih, osim u park da proverim kesten, otišla na pijacu. A tamo – paprike, bundeva i jabuke na svakoj tezgi. Odlazak na pijacu je odličan način da provedete jutro sa detetom. Zajedno ćete birati jesenje plodove i dogovarati se šta ćete tog dana spremati. Za ručak bećar paprikaš, pravi jesenji obrok, a za večeru – bundevara.

2. Sakupljajte kestenje
Prva asocijacija na jesen je upravo kesten. Uzmite jednu korpicu i povedite dete u obližnji parkić ili šumu da zajedno sakupljate kestenje. Uživaće u svakoj maloj pobedi kada pronađu novi (jer ih u parkovima nema baš u izobilju), a vi iskoristite priliku da im pričate o jeseni, njenim plodovima, o tome šta nam dobro donosi.

3. Istražujte šumu/park

Svako godišnje doba do menja prirodu na drugačiji način. Zašto je lišće sada dole, a više nije na drveću, šta se desi s njim do leta, gde su nestale ptice, ima li nekih novih bubica, jesu li veverice vredne… Sve su to pitanja na koja deca trebaju odgovore, čak i ako vam ih nisu postavili. Povedite dete u park i podstaknite ga da zapitkuje, istražuje, saznaje. Biće to praznik i za dete i za vas.

4. Pripremite zadatak i krenite!

Uzmite jedan papir i nacrtajte šta sve želite da pronađete napolju (bubu, kesten, žir, vevericu, psa, pticu, čoveka, nešto crveno, nešto žuto…). Pored svakog crteža stavite i mali kvadratić za čekiranje, pa redom čekirajte sve što pronađete.

Foto: East coast mommy blog

5. Izaberi boju

Varijacija na temu prethodne aktivnosti je da se pre izlaska iz kuće dogovorite koju boju tog dana tražite. Ako je to žuta, onda tražite i fotografišete sve žuto što pronađete. Kasnije dok budete pregledali fotografije, biće zabavno posmatrati seriju fotki sa motivima samo u jednoj boji. Možete ih i izraditi ili napraviti kolaž.

6. Tradicionalna igra skakanja po lišću

Ovo verovatno radite svake godine, ali nije loše podsetiti se. Gomile lišća postaju sve veće, a par minuta zajedničkog sakupljanja i eto prave gomile za skakanje. Nema deteta koje to ne voli.

7. Umetnost od lišća

Osim kestenja, nije loše da jedno popodne posvetite i pažljivom biranju lišća za vašu jesenju umetnost. Dobra stvar je to što je jesenja umetnost toliko jednostavna da se u njeno stvaranje mogu uključiti i dvogodišnjaci, a istovremeno veoma lepa i inspirativna. Napravite drvo, ježa, pužića, uz minimum truda, a rezultati mogu biti fenomenalni.

8. Trčite!

Trčanje, šuge, igra žmurke dobijaju novu dimenziju u jesen. Dok pod nogama šuška lišće, ti probaj da se sakriješ i ostaneš neotkriven! Osim toga, treba iskoristiti lepe dane, dok su još tu, za trčanje u prirodi, koristiće i mami i deci!

A. C.