Kako da znate da li je vaše dete spremno da ostane samo kod kuće

Iako se svi mi rado prisećamo vremena kada su mama i tata radili, a mi bili sami kod kuće dok oni ne dođu s posla, danas se dosta toga promenilo. Mnogo češće se posatvlja pitanje kada bi dete smelo ostati samo kod kuće i koliko dugo.

Prema Porodičnom zakonu decu predškolske dobi, ali i mlađe školarce, roditelj ne sme ostavljati bez nadzora osobe starije od 16 godina.

Za ostavljanje deteta, odnosno školarca, samog kod kuće nije bitan samo uzrast. Mnogo važnije je kakvo je dete po naravi. Ako je plašljivo, naravno da ga ne bi trebalo ostavljati samog kod kuće. Ali ako dete vrlo rano pokazuje samostalnost i zrelost, nema razloga zašto ono ne bi moglo biti povremeno samo kada krene u školu.

Kada procenite da je dete dovoljno veliko da ostane samo kod kuće, bitno je ispitati situaciju. Pitajte dete sledećih nekoliko pitanja kako biste se uverili može li i sme li zaista ostati samo kod kuće:

Kako bi reagovalo da neko pozvoni na vrata?

Šta bi učinio da uoči poplavu ili požar?

Da li bi otkrio nepoznatim osobama koje pozovu telefonom da je sam kod kuće?

Kome sme da otvori vrata?

U kojim situacijama treba odmah da vas nazove?

Šta će raditi dok se roditelji ne vrate?

Bitno je voditi računa o tome da se držite dogovora. Ako očekujete od deteta da posluša sve vaše savete, realno je da će dete od vas očekivati da ćete se vratiti u dogovoreno vreme. Ne ostavljajte decu na cedilu u ovakvim situacijama jer bi se mogli preplašiti.

Dete nakon polaska u školu sme povremeno ostajati samo, ali pobrinite se da to najpre budu periodi po svega nekoliko minuta. Uputite dete na to šta sme, a šta ne dok je samo kod kuće. Neka vam prepriča šta je radio dok je bio sam kada se vratite kući. Samo tako možete graditi postepeno poverenje u dete, ali i detetovu samostalnost!

Izvor: Index.hr