Kako da nadoknadite propušteno vreme sa mališanima

Ne osećajte krivicu što zbog obaveza provodite malo vremena sa detetom, jer mnogo je važnije da te zajedničke trenutke iskoristite na što kreativniji način i da uživate.
ljubav
Nemoguće je i besmisleno je odrediti minimum vremena koje treba da provedete sa detetom, naročito ako uzmemo u obzir činjenicu da je svako dete individua za sebe. Ali sigurno nećemo pogrešiti ako težimo da to minimalno vreme povećavamo da bismo što više vremena provodili sa decom.

Zbog toga vreme koje imate sa vašim mališanima iskoristite na pravi način. Mnogi roditelji kada dođu sa posla prvo pokušaju da srede stvari po kući, i sa decom razgovaraju tako što postavljaju pitanja i ne sačekaju odgovor. Deca vrlo dobro prepoznaju naše ponašanje i osećaju kada ih ne slušamo s punom pažnjom. Dopustite deci da govore o sebi, o tome šta vole da rade, o njihovim brigama. To će pomoći u izgrađivanju atmosfere poverenja i prihvaćanja.

Zato, nakon povratka sa posla prvo sedite i porazgovarajte. Ispričajte im šta se vama desilo tog dana, a zatim ih pitajte kako su oni proveli svoje vreme dok vi niste bili tu. To je važno za izgrađivanje otvorenog i poštenog odnosa.

Iz dečje perspektive, kvalitetno provedeno vreme uključuje direktnu i nepodeljenu pažnju roditelja.

Mnogo dece čiji su roditelji ceo dan kod kuće reći će vam da sa njima uopšte ne provode vreme. S druge strane, mnogo roditelja koji imaju malo vremena za svoju decu, svesni svoje odgovornosti , planski i sistematično planiraju vreme koje im je na raspolaganju i deca neretko oduševljeno pričaju danima o igri koja je trajala možda nepunih pola sata.

Zatim objasnite deci šta još sve treba da uradite u kući. A to ne morate da radite sami, neka vam pomognu deca. Čak i zajedničko kuvanje večere za njih je zabava.

Dete može biti uključeno u mnoge segmente života, pa i one koji su nama odraslima neizbežni. Može pomagati u kućnim poslovima i činiće to sa zadovoljstvom ako odrasli pokažu entuzijazam, kreativnost, humor i dobru volju. Korist od ovakvog pristupa je višestruka, dete razvija radne navike, podiže stepen samopouzdanja kroz učenje veština i druženje sa odraslima, socijalizuje se i rad ne doživljava kao moranje ili prisilu, već kao deo porodične dinamike.

Čitanje pred spavanje je takođe veoma važno kada je reč o povezanosti. Istraživanja pokazuju da čitanje kod dece razvija interes za znanje i stimuliše razvoj govora i jezika.

Vikende planirajte zajedno. Napravite spisak stvari koje morate da obavite i odvojte vreme za igru. Uključite ih u sve jer ukoliko dete ne provodi dovoljno vremena sa roditeljima, mogu da se jave problemi koji mogu dovesti do nesigurnosti, nepoverenja, zatvorenosti, hipersenzitivnosti i do vaspitne zapuštenosti.

Ako je dete prepušteno samo sebi i na njega se obraća pažnja samo ako nam smeta, onda možemo govoriti o zanemarivanju deteta. Zadatak roditelja je da dete pripreme za život, a to se bez interakcije i investiranja vremena ne može!

D.K.