Kako učiti i naučiti matematiku – Pčeličine radne sveske MATEMATIČARENJE

Počeci Pčelice vezuju se za radne sveske za učenike mlađih razreda osnovne škole, koje su već godinama omiljeni dodatni radni materijal ne samo učiteljima, već i onima kojima su namenjene, a to su učenici.  Dodatni nastavni materijali omogućavaju učenicima lakše savladavanje nastavnog gradiva i dragocen su materijal za vežbanje kod kuće.
matematicarenjeMeđu brojnim radnim sveskama u Pčeličinom programu nalaze se i raznovrsni priručnici za uvežbavanje gradiva iz matematike. Među njima su se, kao dragoceni radni materijali za dodatni rad iz matematike i pripremu učenika za takmičenje, izdvojile radne sveske Matematičarenje za učenike od 1. do 4. razreda osnovne škole.
Autorke Matematičarenja su svoje iskustvo i dugodišnji rad sa decom koja vole matematiku pretočile u radne sveske sa zanimljivim zadacima koji podstiču dalje interesovanje za ovaj predmet. Veruju da se ljubitelji i znalci matematike mogu otkriti već na početku školovanja, pa su za svaki razred pripremile po jednu radnu svesku. One se nadovezuju, sadržinski preklapaju i omogućavaju da se znanja utvrde, prodube i prošire.
Radne sveske Matematičarenje uvode učenike u svet matematike na drugačiji, zabavan i poučan način. Prvobitno su bile namenjene učenicima koji pohađaju matematičku sekciju i časove dodatne nastave, a potom su zanimljivi zadaci, ukrštenice, mozgalice, testovi i sl. probudili i znatiželju učenika koji često nevoljno uče redovno gradivo. Sadržaji za rad su razvrstani po temama, prate ono što je već savladano u redovnoj nastavi i ima ih dovoljno da učenik utvrdi svaku oblast.  Zadaci su jasni, često praćeni funkcionalnim ilustracijama i objašnjenjima, provociraju na razmišljanje i pokreću različite i nove ideje za rešavanje. U svakoj radnoj svesci postoje rešenja zadataka, koja su neophodna za povratnu informaciju. U objašnjenjima se nalaze neki načini i pristupi rešavanju zadataka, ali učenici i sami mogu pronalaziti nove puteve stizanja do tačnog rešenja, poštući matematičke zakonitosti. Učenicima koji idu na takmičenja je značajan dodatak koji sadrži različite zadatke sa prethodnih takmičenja, kao i testove za proveru usvojenog gradiva.
Poznato je da matematika razvija strpljenje i marljivost, podstiče logičko mišljenje i pomaže u rešavanju problemskih situacija. Matematičarenje već godinama uči decu da matematika nije „bauk”, već može biti zabavna i podsticajna igra, koja budi decu iz lenjosti i uspešno ih vodi ka razvijanju stvaralačkih sposobnosti, upornosti i sistematičnosti.
Autor: Pčelica