Креативан наставник

Креативан наставник је, пре свега, у позицији организатора, човека који мотивише, моделира, помаже, истражује, иницира, подстиче, прати, усмерава и стално трага за новим видовима организације, налазећи и сам задовољство у својој креативности и креативности својих ученика.
Мајл истиче пет особина креативног наставника:
– то је особа која поседује примарну слику (модел) која води његово мишљење и
деловање;
– особа која себе прихвата чврсто, тачно и реалистички, и на тај начин користи
свој пуни потенцијал;
– особа која је свесна других људи, пажљива према њима и која реагује на људе,
идеје и догађаје;
– особа која у неизвесним ситуацијама наступа сигурно, која толерише
двосмислености;
– особа која је у исто време ученик.
Под овим се подразумева да наставник има општи концепт о циљу који треба да оствари; свест о важности и величини свог задатка; да има поверења у своје ја и да непрестано трага за новим, тј. да учи.
Битне особине креативног наставника јесу ведрина, добро расположење, хумор, ентузијазам и креативан став према животу, тј. одступање од стереотипа и шаблона и усмереност ка новом, оригиналном, духовитом, прогресивном. То значи да креативан наставник треба да буде лично опредељен за креативну наставу, да добро познаје не само језик и књижевност него и природу креативног процеса и стратегију креативне
наставе.
Размишљајући о сложености руковођења људским бићима, Иво Андрић у својим Знаковима поред пута каже:
„Онај који хоће да влада или који је стицајем околности доведен у положај да мора да влада над људима и људским вредностима морао би да зна и разуме још више, да осећа … које су мере и границе људскога духа и тела, шта све жив човек може да помисли, каже и учини под притиском многоструких нагона који у њему не престају да се смењују од рођења до смрти…“
Великим уметницима треба веровати, јер су загледани у живот и говоре о дубљим истинама. Дакле, важно је до тананости упознавати свој посао. У свету се данас (нпр. професор Л. Ланда) успешно ради на развоју интуиције. Она се разлаже на тзв. алго-хеуристичке секвенце путем задатака развоја. На сваком часу наставник би могао
добро одабраним питањима и задацима да утиче на развој личности ученика, његових мисаоних и стваралачких способности и стицање одређених знања и навика. То ће најбоље постићи ако је креативан.
ПРИРУЧНИК ЗА НАСТАВУ – Креативни центар