Plate vaspitača: šta kaže Zakon, a šta je stvarno stanje

Oko 60 lokalnih samouprava još nije isplatilo povišicu od četiri odsto zaposlenima u predškolskim ustanovama, koju su početkom ove godine dobili radnici u osnovnim i srednjim školama.
A uz najavljeno novo povećanje od šest odsto u 2017, vaspitači će još više biti u zaostatku.
To za Danas kaže Ljiljana Kiković, predsednica Samostalnog sindikata predškolskog obrazovanja i vaspitanja koja je ministru prosvete Mladenu Šarčeviću pre nekoliko dana predala spisak lokalnih samouprava koje su se oglušile o preporuku vlade i još nisu isplatile vaspitačima povišicu od četiri odsto. Šarčević kaže je te podatke prosledio ministarki za državnu upravu i lokalnu samoupravu Ani Brnabić, uz molbu da izvrši pritisak na lokalne samouprave da to učine.
U sindikatu očekuju da se identična situacija ponovi i naredne godine, jer je opštinama i gradovima ponovo ostavljeno da sami odluče hoće li predškolcima povećati plate za šest odsto.
Upitan da li će beogradski vaspitači dobiti povećanje, gradski menadžer Goran Vesić kaže za Danas da to ne zavisi od dobre volje, koja u Gradu Beogradu postoji, već od sredstava u budžetu. Ljiljana Kiković navodi da zaposleni u prestoničkim predškolskim ustanovama nisu dobili povišicu od četiri odsto početkom 2016, “jer imaju veću cenu rada i bolje plate od kolega u drugim delovima Srbije”, a koliko se zarade razlikuju ilustruje podatkom da, recimo, vaspitači u Smederevskoj i Beloj Palanci još nisu dobili avgustovsku platu dok je u Novom Pazaru tek sad isplaćena.
Kikovićeva navodi i da mnoge lokalne samouprave krše Zakon o predškolskom vaspitanju i obrazovanju koji propisuje da cena rada u predškolskim ustanovama ne može biti niža od osnovice za obračun i isplatu plata u osnovnom obrazovanju, ali može biti uvećana iz sredstava koje ostvari ustanova ili jedinica lokalne samouprave. Jedini način da se ovaj problem reši sindikat vidi u promeni načina finansiranja zarada u predškolstvu, odnosno njihovoj direktnoj isplati iz republičkog budžeta. Kikovićeva kaže da su za ovu promenu dobili načelnu saglasnost i premijera Aleksandra Vučića i ministra prosvete Mladena Šarčevića, ali da je preduslov za to izmena zakonskih rešenja.
– U Ministarstvu finansija smatraju da ukoliko bi bile izvršene izmene u Zakonu o osnovama sistema vaspitanja i obrazovanja, Zakonu o budžetu i Zakonu o lokalnoj samoupravi, delatnost predškolskog vaspitanja i obrazovanja bi mogla rebalansom budžeta za 2017. godinu da bude prevedena u budžet Republike Srbije. Ministar Šarčević je obećao da će inicirati sastanak sa kolegama iz drugih ministarstava kako bismo počeli da rešavamo ovo pitanje – kaže Kikovićeva.

Nova mesta

Donošenjem nove mreže osnovnih škola u Beogradu bi trebalo da bude obezbeđeno između 1.000 i 1.500 mesta za decu predškolskog uzrasta, izjavio je juče gradski menadžer Goran Vesić, prilikom obilaska vrtića “Skadarlija”, ali ni on, ni ministar prosvete Mladen Šarčević nisu precizirali na koji način će biti prekomponovani postojeći kapaciteti obrazovnih ustanova u prestonici. Ministar je najavio početak korišćenja kredita Svetske banke od 50 miliona dolara, koji će biti utrošen za izgradnju novih vrtić, adaptaciju postojećih prostora za potrebe predškolskih ustanova, kao i za obuku kadra. Šarčević je naveo da će model koji je primenio Beograd u kreiranju nove mreže škola biti korišćen i u drugim gradovima u Srbiji, kako bi se povećao obuhvat dece predškolskim vaspitanjem i obrazovanjem.
Izvor: Danas