Roditelji će nevakcinisanu decu moći da upišu u vrtić i školu uz određene konsekvence

Roditelji koji ne žele svoje dete da vakcinišu, ipak će moći da ga upišu u osnovnu školu, iako je to po zakonu zabranjeno. Jedina konsekvenca u ovom slučaju je novčana kazna koju će takav roditelj morati da plati, i to do 150.000 dinara.

Razlog za ovakav pravni vakum je taj što su u Srbiji na snazi dva zakona, koja su u koliziji. Tačnije, Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti nevakcinisana deca ne mogu da se upišu u osnovnu školu. Nasuprot tome, imamo i Zakon o osnovnom obrazovanju i vaspitanju, po kome je osnovna škola obavezna za svu decu.
Zbog ovakve situacije, praktično ne postoje instrumenti koji će na vakcinaciju dece naterati roditelje koji to odbijaju.
I vakcinisana deca mogu da obole
Ova pravila možda nikoga ne bi trebalo da zanimaju, da nismo došli u situaciju da nam prete epidemije već zaboravljenih bolesti. Drastično nam je opao broj vakcinisane dece, pa su sada u strahu i oni revnosni roditelji, koji su svoju decu na vreme vakcinisali. Zbog niskog obuhvata imunizacije narušena je kolektivna zaštita, pa tako i vakcinisana deca mogu da obole.
Po poslednjim podacima “Batuta”, iz 2015. godine, situacija je alarmantna, jer je obuhvat prve doze vakcine MMR -om pao na 84 odsto, dok je za revakcinaciju nešto viši i iznosi 87,5 odsto. Zato smo i došli u situaciju koja je preteća kada se govori o mogućnosti izbijanja epidemije, jer samo u Beogradu čak jedna trećina dece sada nije primila prvu dozu MMR vakcine (male boginje, zauške, rubeole). To znači da su nam vrtići puni osetljivih mališana, a broj vakcinisanih nije dovoljan da bi se zaustavila epidemija, na primer malih boginja, koja uveliko traje u susednoj Rumuniji.
Pored antivakcinalista, koji iznose neproverene priče, poput one da je MMR vakcina zaslužna za pojavu autizma kod dece, razlog je što su roditelji zbunjeni i nepoverljivi.
Čak i neki pedijatri tolerišu nevakcinisanje do druge godine
Međutim, prema informacijama “Blica” za trenutno stanje pomalo su krivi i pedijatri, koji su podlegli uticaju uplašenih i neinformisanih roditelja. Naime, ima pedijatara u Srbiji, koji zbog insistiranja roditelja, odlažu vakcinaciju dece protiv MMR, dok ne progovore. Razlog za to je upravo u autizmu, čiji se simptomi najčešće ispoljavaju u drugoj godini, kada se i daje MMR vakcina. Ova tvrdnja pojedinih epidemiologa ima smisla kada se pogleda obuhvat vakcinacije u Beogradu. Po tim podacima prvu doze MMR vakcine primilo je oko 67 odsto dece, dok je obuhvat revakcinacije (pred polazak u školu) mnogo veći i iznosi 87 odsto.
Dr Dejan Joven, pedijatar iz Doma zdravlja “Dr Simo Milošević” na Čukarici, jedan je od onih lekara sa kojima nema raspravke oko vakcina.
– Ko neće da vakciniše svoje dete, mora da piše izjavu, koju predajem inspekciji. Do sada sam imamo samo tri takva roditelja – tvrdi doktor Jonev.
Prećutno pravilo – i do dve godine
Kaže da se MMR vakcina daje od 12 do 15 meseci, ali da postoji neko prećutno pravilo među pedijatrima da se ona može dati i do druge godine, ukoliko je dete često bolesno.
– Ne mogu roditelji do beskraja da odlažu vakcinaciju. Jednostavno to nije moguće. Potvrdu za upis u školu dajem samo onoj deci koja vakcinu nisu primila zbog nestašice. Tada smo u obavezi da im naknadno damo – objašnjava dr Jonev.
Kada su u pitanju deca koja polaze u vrtić, nastavlja doktor, pedijatri su dužni da na svojevrsnom kartonu, koji se predaje predškolskoj ustanovi, upišu koje su sve vakcine primila deca.
– S obzirom da je najveća fama oko MMR vakcine, mnoga deca kreću u jaslice i pre nego što prime ovu vakcinu, pa je zbog toga nemoguće nekome zabraniti upis u predškolsku ustanovu – ističe dr Jonev.
Sonja Todorović
Izvor: Blic