Шарчевић: Највећи проблем – усавршавање наставника

Шарчевић: Императив ми је квалитет образовања
Нови министар просвете и науке Младен Шарчевић рекао је данас да ће императив тог ресора бити квалитет образовања и додао да се менаџерским приступом може “штедети на много чему, пре него на запосленима у настави”.
mladen-sarcevic-gordana-zivojinovic-lazni-skup-privrednici-novac-unuk-foto-1408409992-553301
БЕОГРАД – Нови министар просвете и науке Младен Шарчевић рекао је данас да ће императив тог ресора бити квалитет образовања и додао да се менаџерским приступом може “штедети на много чему, пре него на запосленима у настави”.
“Прво треба да сагледам и податке и интересе Владе и све друго што се тиче смањења броја запослених, а лично сам био четири пута технолошки вишак”, рекао је новинарима Шарчевић приликом преузимања ресора од досадашњег министра Срђана Вербића.
Напомињући да му је квалитет образовања императив у раду, Шарчевић је навео да ђаци у Србији морају да раде “оно што ради цео цивилизиовани свет” и да неке лоше навике и инструменте треба мењати.
“Треба да решимо питање сиромаштва, јер многа деца због, можда, недостатка новца за аутобуску карту или ужину не могу наставити даље средње образовање. Мислим да о томе и немамо податке квалитетне и довољне о томе”, напоменуо је Шарчевић.
Шарчевић је додао да је пре за штедњу него за отпуштање, али и да не треба наставник који има много година радног стажа да буде заштићен од тога да  га прогласе технолошким вишком  на уштрб младих и креативних наставника.
Он такође сматра да мора да се ради на ефикасности студија и пруижању прилике наставницима да се усавршавају.
“То је по мени сада највећи проблем – усавршавање људи који ће радити по овим конацептима.Цела прича око преласка на квалитетније моделе образовња, осим репродуктицног образовнаја, јесте прелазак на разне концептуалне методе – где деца активиније учествују и где је знање применљиво”, рекао је нови министар.
Он је указао да је лично примењивао један од модела у образовном асистему “Руђер Босковић” већ 10 година.
“Друго, примењен је модел екстерног оцењивања као битног фактора за који се залаже и академска заједница”, рекао је Шарчевић напомињући да лично не види да се његова мишљења било где “сударају” са претходним министарством, академском заједницом или ставовима ученика и родитеља, осим можда са “неколициниом који губе извесне приовилегије”.
Он је истакао да на чело Министарства просвете и науке није дошао овде јер му фали слава у животу, већ јер жели покретачко образовање да и друга деца имају боље шансе и прилике.
Шарчевић је напоменуо да поодавно сарађује са министарством просвете и својим претходинком.
“Свестан сам шта је тим господина Вербића до сада урадио. У образовању сам 36 година и знам шта је он затекао и мислим да је много урђеније оно што ћу ја затећи преузимањем дужности од Вербића који је померио многе ствари битно на боље”, навео је Шарчевић позивајући Вербића да остане у министарству.
 
Извор: Танјуг