Сваког дана по 15 минута физичке активности у школама, уводи се здравствено васпитање

У Београду је потписан Протокол поводом покретања пројекта “Покренимо нашу децу”. Предвиђа се увођење 15 минута физичке активности за ученике од првог до четвртог разреда свих 1.206 основних школа у Србији, ради превенције лошег држања, деформитета кичме, гојазности и неактивности. Ученици петог разреда основне школе убудуће ће имати два часа физичког и здравственог васпитања, и час и по спортских активности.


Чак 70 одсто ђака у Србији није довољно физички активно, сваки четвтрти је гојазан, а сваки пети има лоше држање, истакнуто је након потписивања Протокола.
Програмом “Покренимо нашу децу” уводи се свакодневна петнаестоминутна физичка активност за ученике од првог до четвртог разреда, у свих 1.206 основних школа у Србији, у циљу превенције лошег држања, деформитета кичме, гојазности и неактивности код млађих ученика.
“Наша жеља је да спорт у школи буде што присутнији”, рекао је министар просвете Младен Шарчевић.
Он је додао да је са Министарством здравља договорено да се у оквир предмета Физичког васпитања уведе и здравствено образовање, те да се предмет зове Физичко и здравствено васпитање.
“Било покушаја да се формира и предмет Здравствено образовање и да у школе ‘уђу и лекари’. Мислим да су професори физичког врло стручни, да се то учи на факултету. Лекари су добродошли као ментори и саветници”, нагласио је Шарчевић и додао да школе сада имају солидне услове за спортске активности.

Нема ослобађања од физичког  

Ученици петог разреда основне школе убудуће ће имати два часа Физичког и здравственог васпитања и час и по спортских активности, сазнаје Танјуг у Заводу за унапређење образовања и васпитања, који ради предлог наставног плана и програма.
Школа је у обавези да реализује тај час и по спортских активности у складу са својим могућностима.
Спортске активности се неће посебно оцењивати већ ће утицати на оцену из физичког и здравственог васпитања.
Новина је и то што ученици више неће моћи да буду ослобођени физичког. За оне који због болести нису у стању да раде вежбе, предвиђено је да раде презентације или да на други начин, у складу са могућностима, учествују на часу.
У оквиру Физичког васпитања биће уведено и здравствено образовање, а предмет ће се звати Физичко и здравствено васпитање.
“У оквиру тог предмета учиће се о здравим стиловима живота, правилној и здравој исхрани. Неће бити обухваћено репродуктивно здравље, јер ће се о томе учити у оквиру биологије”, кажу у Заводу.
Више на: РТС