Треба ли дете да носи мобилни телефон у школу

Наставу учитеља у нижим разредима основне школе не прекидају више запиткивања деце или школско звоно, већ стална звоњава паметних телефона или све чешће сатова. Паметне телефоне у школу сада доносе већ првачићи, па чак и предшколци, и користе их током наставе.

Школе саме доносе правила о доношењу и коришћењу телефона
Наставници кажу да је пре неколико година можда тек један првачић у разреду имао мобилни телефон, данас је, како наводе, често и обрнуто, само њих пар нема телефоне. Све већи хит су и паметни сатови, који су потпуно унели пометњу, јер наставници у почетку на њих нису ни обраћали пажњу.
– Деца су мала, често забораве да искључе телефон, или они несташнији воле да га чачкају током наставе, па телефони стално звоне и прекидају наставу. Звоњава мобилног чешће се чује него школско звоно. Прво смо узимали телефоне пре часа, али онда су се родитељи побунили, јер кажу да је то приватна ствар деце. Сада чекамо договор директора са саветом родитеља јер мора да се донесе неки правилник, овако није могуће да се функционише. Не знамо ни које су казне за коришћење телефона – каже наставница Милана Клаић.
Како додаје, када је одмор, деца углавном непрестано гледају у телефоне, не гледају ни куда иду, сударају се по ходницима и често једино комуницирају показујући једни другима видео клипове или игрице.
Са друге стране, родитељима је лакше када деца имају мобилне телефоне, па у сваком тренутку могу да сазнају где су. Ученицима је од петог разреда обично забрањена употреба телефона на настави, углавном због преписивања, али школе не могу да забране и њихово ношење, па све остаје на савести деце. Куцање СМС-а, скидање апликација, боравак на друштвеним мрежама, листање фотографија, снимање на настави, само су део онога што ученици раде за време часова.
– Моје дете телефон оставља код куће, односно то је наш стари телефон који смо му дали када је ишао на екскурзију прошле године у првом разреду. Нема сврхе да носи телефон у школу, у школи постоји фиксни телефон ако се нешто не дај боже деси. Његови другари већином носе телефоне у школу, али на настави свакако не могу да их користе, а на одмору би требало мало да се друже, а не да гледају у телефоне – каже Новосађанка Дејана Берић, мајка основца.
Прво смо узимали телефоне пре часа, али су се родитељи побунили, јер кажу да је то приватна ствар деце
Стручњаци упозоравају да деца млађа од 12 година не би требало да имају мобилни телефон. Сваки телефон данас има опцију прикључивања на интернет, па се не може контролисати понашање детета у виртуелном простору, нити га заштитити. Ако има лошији телефон, другари ће га задиркивати, али ни скупи није решење, дете се излаже опасности да буде нападнуто и опљачкано.
– Деца у нижим разредима немају због чега да користе паметне телефоне, јер они најлакше ремете концентрацију и не стимулишу развој креативног размишљања које је у том добу од суштинске важности за развој детета. Свакако је битно да и код куће све то буде дозирано и под котролом, јер не постиже се много ако је на настави забрањено, а код куће могу неограничено да их користе – изјавио је психолог Иван Жугић из Новог Сада.
Едукативне апликације и доступност детета сигурно су добре стране, али како додаје Жугић, једино уз дозирање и контролу.
Недељко Ђорђић, директор ОШ “Ђорђе Натошевић” из Новог Сада, каже да су у договору са саветом родитеља мобилни телефони и паметни сатови забрањени на настави у прва четири разреда.
– Телефони се пре наставе остављају у једној фиоци и после покупе. Неће првачиће азбуку научити Гугл него учитељица. Једна мајка инсистирала је да је наставница покварила телефон њеном детету када му га је одузела и тражила је да се купи нови. Од тада смо донели овај правилник. Неки родитељи сматрају да су телефони потребни због насиља на улицама, али ми деци телефоне одузимамо у школи, не на улици – каже Ђорђић.
Снепчет” изазива зависност
Британска повереница за заштиту деце Ен Лонгфилд препоручила је родитељима да забране малишанима коришћење друштвене мреже “Снепчет”. Неке школе у Британији већ су забраниле кориштење те друштвене мреже током наставе, а повереница сматра да би то требало чинити и после наставе. Она у свом извештају наводи негативне утицаје друштвених мрежа на децу. Као посебно штетан по децу истакла је “Снепчет”, за који тврди да изазива једну врсту зависности, нарочито кроз функцију “стреак” која подстиче кориснике да се дописују са другима три дана.
Французи забрањују употребу мобилних у школи
Влада Француске објавила је да ће од почетка следеће школске године забранити ученицима основних и средњих школа коришћење мобилних телефона. Младен Шарчевић, наш министар просвете, рекао је да Министарство не намерава да забрани употребу мобилних телефона у учионицама, нити ће закони одређивати како ће деца да их користе, него да овај проблем морају да решавају саме школе, јер је све регулисано правилницима о дисциплинској одговорности ученика.
Александар Латас
Извор: Блиц