U Beogradu vakcinisano tek svako četvrto dete

Beograd je postao centralno mesto za širenje antivakcinalnog ambijenta, s obzirom da je u prvih šest meseci ove godine MMR vakcinu (male boginje, rubeole, zauške) primilo jedva 26,5 odsto dece do druge godine. U ostalim gradovima u Srbiji nije ovako alarmantna situacija, iako svuda u zemlji opada broj vakcinisanih.

Ovo za “Blic” tvrdi naš poznati epidemiolog dr Predrag Kon, koji se godinama unazad bori sa neistinama vezanim oko MMR vakcine.
– Na osnovu podataka Zavoda javno zdravlje Beograd obuhvat imunizacijom MMR vakcinom u Beogradu i dalje opada. Za šest meseci obuhvat u Beogradu je bio 26,5 odsto od planiranih za vakcinaciju u 2017. godini, što bi po ovakvom trendu, bez nekih značajnijih promena, značilo da će pri kraju godine verovatno biti oko 50-60 odsto vakcinisanih. Postoje tri beogradske opštine u kojima je obuhvat ispod 20 odsto pa će sa takvim trendom obuhvat u ovim opštinama do kraja godine biti znatno ispod 50 odsto – upozorava dr Kon.
On kaže da se tiho, ali nedvosmisleno otvara prostor za prenošenje virusa morbila i masovniju epidemiju malih boginja u Beogradu. Isto važi i za zauške i rubeolu…
– Da li će virus morbila doći baš ove godine ili neke od narednih zavisi isključivo od toga kako nas posluži sreća i da li će virus preko neke zaražene osobe ući u predškolske kolektive. Ono što je nesumnjivo je da rizik od epidemije raste iz dana u dan nakupljanjem osetljive dece. To trenutno nije pod potpunom kontrolom društva i pored svih zakonskih obaveza – upozorava dr Kon.
Pojašnjava da iskustva iz Rumunije pokazuju da i pored neprekidnih poziva za vakcinaciju odaziv nevakcinisanih je ispod 50 odsto čak i tokom epidemije.
– Neopravdani strah od vakcine je veći od straha od bolesti i taj paradoks je neophodno objasniti stanovništvu. Bolest se, zbog straha od vakcine, kod onih koji odbijaju vakcinaciju minimizira. Istina i relevantni podaci pokazuju potpuno suprotno, odnosno da su male boginje i smrtne i da izazivaju komplikacije i ozbiljan pad otpornosti organizma. Mnogi više i ne žele da slušaju bilo kakvu raspravu o vakcinama, po onoj “valjda neće”… I ne pomišljaju da postoji i opcija “sigurno neće – ako smo vakcinisani” – objašnjava on.
Po poslednjim podacima “Batuta”, iz 2015. godine obuhvat prve doze vakcine MMR pao na 84 odsto, dok je za revakcinaciju nešto viši i iznosi 87,5 odsto.
Zato smo i došli u situaciju koja je preteća kada se govori o mogućnosti izbijanja epidemije, jer samo u Beogradu čak jedna trećina dece sada nije primila prvu dozu MMR vakcine.
To znači da su nam vrtići puni osetljivih mališana, a broj vakcinisanih nije dovoljan da bi se zaustavila epidemija, na primer malih boginja.
Ono što je posebno opasno, a što mnogi ne znaju, to je da oni roditelji koji ne vakcinišu svoju decu, osim njih ugrožavaju i ostalu. Naime, i ona deca koja su primila MMR vakcinu mogu da obole od malih boginja, rubeola i zauški, ukoliko se naruši kolektivni imunitet i dođe do epidemije.
Sonja Todorović
Izvor : Blic