Уз педагошко звање и већа плата

У овом тренутку у Србији 516 људи има неко од четири педагошка звања, а питање измене постојећег правилника тек треба да дође на дневни ред.

У Министарству просвете Данасу је речено да је још рано причати о промени правилника док Јасна Јанковић, председница Уније синдиката просветних радника, очекује да би ова тема могла да буде отворена већ на сутрашњем састанку Министарства просвете и синдиката образовања.
Она каже да је измену Правилника о сталном стручном усавршавању и стицању звања наставника, васпитача и стручних сарадника у више наврата помињао и министар просвете Младен Шарчевић, који је, подсетимо, изнео процену да би између 20 и 25 одсто запослених релативно брзо могло да дође до првог звања – педагошког саветника, и тиме обезбеди стартну позицију у деветом платном разреду и првој платној групи.
– Та процена је урађена на основу истраживања које смо спровели када смо радили нов Закон о основама система образовања и васпитања. Процена је реална, али се људи нису упуштали у то јер звања нису била додатно плаћена. Други разлог је непостојање правила и можда је било бојазни да ће директори манипулисати, али сада имамо све елементе да то не може да се деси – изјавио је раније у интервјуу за Данас министар Шарчевић.
Према подацима Министарства просвете из јула, 450 наставника, васпитача и стручних сарадника има прво звање (педагошки саветник), 55 друго (самостални педагошки саветник), 10 треће (виши педагошки саветник), а само једна особа је високи педагошки саветник. Ови подаци ће бити ажурирани у децембру, када се заврше започети поступци, кажу у Министарству.
Решење да звање доноси и повишицу плате унето је у закон још пре десетак година, али се досад није поштовало. Ограничење да до 25 одсто, од укупног броја запослених наставника, васпитача и стручних сарадника у установи може имати неко од звања је урађена спрам буџетских могућности, па тако прво звање може да стекне до 15 одсто запослених, друго до пет одсто, треће до три, а четврто до два одсто запослених. Правилник је прецизирао да је, ако постоји потреба да се овај број повећа, неопходна сагласност Министарства.
– До сада нисмо причали у којим одредбама би правилник требало да се мења, али је наш став да промене не треба да буду на уштрб квалитета. Унија се залаже да процедура за стицање звања буде поједностављена, да траје краће и да критеријуми буду јасни. Залагаћемо се и да се остави што мање простора директорима да по својој вољи процењују ко ће бити унапређен. Апсолутно се слажемо да осам година рада у установи и убудуће буде један од услова за стицање звања педагошки саветник. Звања треба да добију људи који имају искуства, јер су они ти који треба да шире нашу мисију у образовању – каже Јанковић.
Правилник о избору разредних старешина
Јасна Јанковић каже да је договорено и да се уради правилник о избору разредних старешина, који би такође требало да уђу у 9-1 платну групу. Током разговора представника Владе и синдиката помињано је да би у тој групи могле да се нађу још неке категорије запослених, међу којима су наставници који предају у билингвалним одељењима и они који изводе пет и више програма (углавном је реч о наставницима у средњим стручним школама који предају већи број предмета). Министар просвете раније је истакао да би у 9-1 групи требало да буду и наставници Математичке гимназије, али је отворено питање да ли би та позиција требало да важи и за друге који предају у специјализованим средњим школама и одељењима.
Извор: Данас