Vežbe za podsticaj razvoja govora

Svako dete ima svoj tempo razvoja i to kada će progovoriti zavisi od mnogo faktora. Ipak, jezičko-govorni razvoj deteta u kućnom okruženju možete podsticati na sledeći način:

– Smanjite na minimum izloženost deteta sadržaju na televiziji, mobilnom telefonu ili tabletu.

– Osigurajte mirnu okolinu za igru s detetom (isključite televizor i mobitel, smanjite radio).

– Budite atraktivni detetu, uživite se u igru s njim uz pojačano izražavanje emocija (ponašajte se poput glumaca u dečjim pozorišnim predstavama).

– Pratite detetov interes u igri, sledite ga i uključujte bez da namećete svoja pravila.

Komentarišite ono što dete radi potvrdom te jednom do dve reči (npr. da, piju ili bum, auto!).

– Same reči nastojte da ponavljate uz pauze (npr. auto /pauza /auto vozi /pauza/ auto bum!).

– Izrazi koje upućujete detetu moraju biti jednostavni kako ne bi bilo zabune (dete ih mora povezati tačno s onim što predstavljaju). Npr. ako dete gleda u kvaku na vratima, a Vi mislite da gleda vrata i imenujete mu „gledaš vrata“, može se dogoditi da reč „vrata“ poveže s pojmom kvaka.

– Takođe, imajte na umu da lagano produžavanje izgovora reči (kao da pevate) omogućava detetu duže vreme „hvatanja“ slušne slike reči (npr. meeeedoooo umesto kratko medo).

– Nastojte što više da pevate jednostavne pesmice naglašavajući ritam i rimu pokretima tela (lupkanjem nogu, pljeskanjem ruku, naginjanjem glave i sl.).

– Listajte slikovnice primerene njegovom uzrastu i imenujte slikovni sadržaj na koje dete usmeri pogled ili pokaže prstićem.

Diana Plantak, mag.logoped

Izvor: Klinfo