Zbog nasilja u školi kazna i za prosvetne radnike?

 

Primeri iz medija tek povremeno pale crveni alarm da je vršnjačko nasilje u porastu. Da se slučaj poput četrnaestogodišnjeg Alekse Jankovića, koji je posle višemesečnog maltretiranja školskih drugova izvršio samoubistvo, ne bi ponavljao, pokrenuta je inicijativa za donošenje zakona koji bi nosio njegovo ime.
nasilje
Predviđene su novčane kazne za roditelje i suspenzije za učenike.

Profesorka na Pravnom fakultetu Dragana Ćorić kaže da je ovo problem koji treba da zanima svakog.
“Ovo je zaista stvar svih nas i verovatno nemamo ni vi ni ja pojma koliko ima tih tihih heroja koji trpe stravično nasilje, koji trpe psihičko nasilje, i koji su već na korak da učine ono najgore, a mi moramo da im damo na ovaj način ohrabrenje da to ne urade i da nastave da žive normalan život i da škole postoje zbog onoga što jeste osnovna funkcija škole – učenje i druženje”, kaže Dragana Ćorić.
Prvi put kazne i za prosvetne radnike. Inicijativa, pored ostalog, predviđa oduzimanje licence za rad.
Milorad Antić iz Foruma srednjih stručnih škola kaže da niko nema pravo da sakriva vršnjačko nasilje i da “zabija glavu u pesak”.
“Svako treba da snosi odgovornost za ono što je uradio, ali zabraniti rad, ja mislim da je izuzetno rigorozno”, ističe Antić.
Na inicijativu je reagovao Parlament. Nacrt će resorni odbor razmatrati sledeće nedelje.
Predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković kaže da se tu ne radi o jednom jedinom zakonu već o inicijativi za izmenu mnogobrojnih zakona.
“Na koji način doneti pravilne dopune i izmene zakona koje spadaju u nadležnost i Ministarstva prosvete, ali jednako i Ministarstva za lokalnu uparavu, Ministarstva za rad? Ubeđena sam da će to biti i Ministarstvo pravde jer su predložene određene izmene i u prekršajima. Uključićemo i Zaštitnika građana”, kaže Gojkovićeva.
Donošenje zakona jeste korak u dobrom smeru, ocenju psiholozi. Ipak, pojedinačne akcije, smatraju, neće doneti željeni efekat. Deca se, kažu, moraju suočiti sa ovim problemom.
Psiholog Prvoslav Plavišić ukazuje da roditelji dece koja su agresivna nisu pozivani da preduzmu nešto
“Ne odazivaju se, ne dolaze, misle da je njihovo dete dobro i da je to jedan konflikt koji će da prođe, a nije tako. Nastavnici, u svojoj brizi za gradivom i faktografskim znanjem u školi, zanemaaruju međusobne odnose”, upozorava Plavišić.
Kada bi mogao da se nađe pred poslanicima, u Parlamentu ne žele da licitiraju.

 
Izvor: RTS