Kako napisati pismeni zadatak

529108_10152369057660021_1558886134_nEvo nekoliko saveta koji vam mogu pomoći da napišete pismeni zadatak:

1. GOVOROM IZRAŽAVAMO SVOJE MISLI, te je prvi uslov za jasno i pravilno pisanje – jasna i pravilna misao! Razmislite kako lako i brzo otkucate porukicu nekome, a koliko se mučite da napišete nekoliko rečenica na temu o kojoj ne znate baš mnogo. Zašto je tako?! Zato što lako pišemo o stvarima koje su nam poznate. Zbog toga, kada možete da birate između nekoliko tema, uvek izaberite onu o kojoj biste imali najviše da kažete.

Pročitajte i Pismeni zadaci u mlađim razredima osnovne škole

2. BEZ DUGAČKIH REČENICA! Mislim na rečenice koje započnete u jednom redu a završite nakon pet ispisanih redova (i ko to pročita, dok dođe do kraja – zaboravi šta je bilo na početku). Nemojte težiti da vam rečenice zvuče „nakićeno“, dubokoumno i sl., a da, u stvari, ništa ne znače. Rečenica treba da bude lepa, da ima smisao, da se zna šta ste njom hteli da kažete.

3. PLAN PISMENOG RADAZnate da se pismeni zadatak sastoji iz tri dela – uvoda, razrade i zaključka. Svaki ovaj deo čini zaseban pasus u okviru rada, s tim što u okviru razrade možete imati nekoliko pasusa. Šta treba da sadrži svaki od ovih delova?

UVOD – u uvodu bi trebalo da kažete zašto ste se opredelili baš za tu temu, šta vas motiviše da o tome pišete ili da date opšti prikaz teme.

RAZRADA – u odnosu na to šta je tema, u razradi možete da prikažete neki događaj (koji ste nagovestili u uvodu), da ispričate* kako se to desilo, zbog čega…ili da detaljnije opišete situaciju, junaka, prijatelja, svoja osećanja i sl. Dakle, da razradite vašu temu, dajući što više pojedinosti, detalja, objašnjenja… Na kraju ovog dela treba da date razrešenje događaja (ako o događaju pišete) i koje su posledice svega. *Izlaganje može da bude hronološko ili retrospektivno.

Pročitajte i Kako napisati pismeni zadatak

ZAKLJUČAK – treba da sadrži informaciju o tome šta je bilo posle tog događaja (recimo, koju ste pouku iz svega izvukli), da li ćete to pamtiti i zašto, ili zašto nešto volite ili ne volite (ukoliko ste opisivali proleće, zimu…), zašto vam se neko delo svidelo ili ne…

Ovo bi bile osnovne informacije i nadam se da će vam koristiti. Detaljnija objašnjenja će vam dati nastavnici, a od Jece – toliko! 🙂

Preuzeto: kakojecakaze.wordpress.com