Školska godina počinje intoniranjem himne “Bože pravde”, a za škole koje to ne učine predviđena je novčana kazna od 100.000 do milion dinara.
To je predviđeno Predlogom izmena Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja (ZOSOV), piše Euronews Srbija.
Pročitajte i: Ako dete napravi štetu u školi – roditeljima kazna do 100.000 i društveno-koristan rad
Intoniranje himne u školama uvedeno je od ove školske godine, a sada se našlo i u Predlogu izmena krovnog zakona.
Novčana kazna od 100.000 do 1.000.000 dinara predviđena je i za vrtiće i osnovne škole ukoliko ne upišu dete u predškolsku ustanovu, ne upiše dete u osnovnu školu, ne donese razvojni plan i godišnji plan rada u roku propisanom ovim zakonom ili ih ne primenjuje.
Škola će biti novčano kažnjena i ukoliko dozvoli stranačko organizovanje ili delovanje u ustanovi i korišćenje prostora ustanove u te svrhe, ali i primi u radni odnos zaposlenog koji ne ispunjava uslove ili ne dostavi Ministarstvu sve podatke u vezi sa licencom nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika.
Za sve ove prekršaje predviđene su i novčane kazne za direktore, odnosno odgovorno lice od 25.000 do 100.000 dinara.
Radim u osnovnoj školi za obrazovanje odraslih u Vranju na mesto andragoški asistenta već pune 4 godine. Završio sam učitelj ski falkutet. Plaćen sam sa srednjom školom bez obrira na moj stepen obrazovanja.
Koga treba tužiti ili naći krivca školu u kojoj radim ili ministarstvo…
Po zakonu svi kažu i škola tj. direktor i kontakt sam obavio sa ministarstvo da je takvo mesto sa kojim se plaća sa srednjom školom. Sve je po zakonu svi kažu.
Jel ovo uredu raditi u školi i na terenu u teškim uslovima još i pandemija sa platom od 39 000 din.
Dokle više to da čujem da se radi po zakonu i ko treba da radi to po zakonu…
Molim neki odgovor?
Zar je ovo najveci problem u prosveti?