Osobine koje učenici cene kod svojih nastavnika

Istraživači pedagoške prakse se odavno interesuju za odlike nastavnikove ličnosti i njihov uticaj na školski uspeh i motivaciju učenika. Do sada je obavljen veći broj istraživanja na ovu temu i skoro sva pokazuju da ovaj uticaj postoji (Nagulić, 1980. Đorđević i Đorđević, 1988. UNICEF, 2001. Suzić, 2005. Avramović i Vujačić, 2010). To znači da su, pored ostalih, učeničke procene osobina nastavnika važan faktor uspeha učenika u školi. Koje su to pozitivne osobine nastavnika, kako ih vide učenici i nastavnici?

Šta kažu učenici
Učenici kao poželjne osobine svojih nastavnika najčešće navode:
– toplinu, ljubaznost, prijateljski odnos,
– pravičnost, (jednako se odnosi prema svim učenicima, poštuje svoje učenike, objektivno ocenjuje)
– poverenje u učenike,
– doslednost u ponašanju,
– saradljivost,
– strpljenje
– otvorenost mišljenja,
– različita interesovanja,
– smisao za humor,
– razumevanje problema učenika
– spremnost da pomognu,
– dopuštanje veće aktivnosti učenika uz održavanje reda,
– dobro poznavanje sopstvenog predmeta, da budu dobri i zanimljivi predavači, da dobro poznaju svoj predmet i – — umeju da ga izlože jasno i zanimljivo
– ume da motiviše učenike za rad
Šta kažu nastavnici
Nastavnici osnovnih škola navode da nastavnici treba da imaju sledeće karakteristike:
– motivisani su, zainteresovani, vole svoj posao i odgovorno mu pristupaju;
– objektivno, realno i kontinuirano ocenjuju;
– dobro predaju – koriste različite metode, aktiviraju učenike, povezuju gradivo;
– stalno se stručno usavršavaju;
– imaju adekvatan odnos prema učenicima – uvažavaju razlike među njima, vole učenike,
– imaju adekvatnu komunikaciju sa učenicima;
– prijatnog su fizičkog izgleda i adekvatno odeveni;
– sarađuju sa kolegama, stručnim saradnicima i roditeljima.
Sličnu listu karakteristika naveli su i srednjoškolski nastavnici.
Kako upotrebiti postojeća istraživanja
Postojeća istraživanja mogu biti podsticaj svakom nastavniku ili menadžmentu škole da sprovede slično ispitivanje u svojoj školi kojim bi se utvrdilo koje su to osobine nastavnika koje učenici najviše cene i da li one utiču na njihov uspeh.
Metodologija za ovakva ispitivanja nije teška. Potrebno je sačininiti listu osobina nastavnika i ponuditi učenicima da procene njihovu poželjnost (rangiranjem ili na neki drugi način). Nastavnici imaju slobodu u sastavljanju liste i postojejeća ispitivanja mu svakako veoma mogu pomoći u tome.
Lični primer
Krajem osamdesetih sam, radeći kao stručni sardnik i nastavnik psihologije, sprovela ispitivanje sa učenicima drugog razreda srednjeg usmerenog obrazovanja. Na listi su ponuđene osobine iz kategorije opšteljudskih osobina, načina rada nastavnika, odnosa prema učenicima i spoljašnjeg izgleda nastavnika.
Rezultati su pokazali da učenici kod svojih nastavnika najviše cene objektivnost u ocenjivanju, sposobnost razumevanja problema učenika, jasan i zanimljiv način izlaganja gradiva i pravednost.
Ispitivanje je takođe pokazalo da od navedenih osobina nastavnika zavisi uspeh učenika, odnosno da učenici postižu bolju uspeh kod nastavnika koji objektivno ocenjuju, imaju razumevanja za učeničke probleme, koji su pravedni u svom postupanju prema učenicima i jasno i zanimljivo izlažu gradivo.
Posle saopštavnja rezultata na Nastavničkom veću neki nastavnici škole su primenili postojeći upitnik u odeljenjima i kojima izvode nastavu jer su želeli da saznaju kako ih učenici doživljavaju. Neki se nisu odlučili za takav postupak. Oni koji su to uradili su započeli praksu nečega što danas zovemo samoevaluacija.
Autor teksta: Mirsada Topalović
Izvor: hoko1.blogspot.rs