Reagujući na negodovanje roditelja zbog predugog štajka prosvetara, jedna prestonična nastavnica osnovne škole rešila je da objasni roditeljima kako izgleda realnost jednog prosvetnog radnika, pozivajući kako decu tako i njihove roditelje da se zajedno udruže u borbi za bolju prosvetu.
“Svi misle da štrajkujemo jer hoćemo veće plate, ali mi zapravo u svakodnevnom radu imamo mnogo problema koji nam otežavaju posao, a ovo su samo neki od njih”, rekla je nastavnica.
Evo još razloga zašto prosvetari štrajkuju:
1. Neprijatno nam je da pogledamo u oči vaše dobro dete, jer ne smemo da izbacimo sa časa učenika koji mu smeta.
2. Plan i program po kome smo dužni da učimo vašu decu ne liči na ono što se od njih traži na završnom ispitu, a još manje na ono šta će od njih život da traži. Mi smo tu da to uskladimo kako znamo i umemo.
3. Želimo da dodatno pokažemo vašem detetu sve tajne našeg predmeta, ali nakon 6 časova nastave teško mu je da nas prati i tog 7. časa. Nije nam teško da zakažemo čas u poslepodnevnoj smeni.
4. Želimo da pomognemo vašem detetu da nauči propušteno, ali za vreme planiranog pretčasa u 7:15 teško mu je da nađe prevoz do škole.
5. Radovali ste se kada ste pročitali da će učenicima biti organizovana pripremna nastava za završni ispit. Da, organizovali smo je u školi, ali to je novih sedam planiranih časova za vašu decu. Mi nastavnici dođemo. Deca ne dolaze. Čekaju da im platite privatne časove, što i činite. Zašto?
6. Uveli su ,”obavezne izborne predmete”. Za to krivite one koji te predmete predaju, a ne one koji su ih uveli.
7. Nakon takmičenja mnogo vas dođe da uloži žalbe na rezultate. Naravno, ima grešaka, jer su takmičenja subotom – a to znači novi – šesti radni dan u nedelji za nastavnika koji učestvuje u komisiji za takmičenje. Naravno od takvih šest dana, pet se računa u obračun plata, a ovaj šesti ne.
8. Skupa vam je ekskurzija, a zanima vas i dnevnica za nastavnika. Po učeniku je oko 300 din (minus PDV ) tj. 260 dinara. To znači da je za jedan sat brige o Vašem detetu nastavnik vrednovan sa 26 dinara. Za taj novac teško je brinuti i o jednom pravom cvetu, a ne o bilo kom detetu.
9. Neprijatno nam je kada tražimo od vas da kupujete ubruse i sapun da bi vaše dete moglo da ima čiste ruke pre užine. Očekujete da prosvetni radnici to nabave. Odakle?
10. Dobijemo rešenje o godišnjem odmoru od 1. jula do 15 avgusta, a često smo uz vašu decu dok ne završe upis u srednje škole i tokom jula.
11. Koliko god se radujemo plasmanu vašeg deteta na Okružno ili Republičko takmičenje, brine nas kako da vam kažemo da sami plaćate put i smeštaj. Krivite nastavnika za to, a ne onog ko je obavezan da smeštaj i put obezbedi.
12. Ne štedimo da kod kuće odštampamo listiće za rad na času da bi vaša deca lakše naučila.
Ovim razotkrivanjem realnosti funkcionisanja prosvete, nastavnici apeluju na roditelje i javnost da ih podrže, kako bi svima, a prvenstveno deci, bilo bolje.
Zorana Raičević/Ivana Bošnjak Bošnjak
Izvor: https://dnevnikjedneuciteljice.wordpress.com
I prosvetni radnici imaju decu!!!Sve smo mi kao devojcice sanjale o tome da se skolujemo i budemo ili vaspitacice ili učiteljice.Nekada su vaspitaci,ucitelji i profesori bili ugledni gradjanin drustva a sada posle casova pored pisanja planova,priprema,pregledanja pismenih zadataka mora da radi i jos neki dodatni posao da bi platio sve racune i skolovao svoje dete.Prosvetni radnici su ranije bili uzor i stub drustva a danas su to:politicari,tajkuni,pevacice,starlete…..Ranije su generacije ucile iz istih udzbenika a sada svaka generacija mora da kupuje nove ni malo jeftine knjige….A sve zbog zakona koje donosi neko ko nije usao u razred i verovatno kupio diplomu na nekom od privatnih univerziteta…..