Kontrolne liste, u skladu sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru („Službeni glasnik RS“, broj 36/15) jesu dokumenti koji sadrže spisak prioritetnih pitanja provere i drugih radnji za koje je inspekcija ovlašćena, određenih prema težini mogućih štetnih posledica u određenoj oblasti saglasno pravilima o proceni rizika, i predmet i obim provere. Kontrolne liste nisu nepromenjive, odnosno inspekcija ima obavezu da najmanje dva puta godišnje preispituje njihovu sadržinu i, ako utvrdi da je to opravdano, da je menja i dopunjava.
Obrasci konačnih kontrolnih listi objavljuju se na internet stranici inspekcije i primenjuju se u postupku redovnog inspekcijskog nadzora (po istim će se vršiti nadzor u određenom broju ustanova od početka 2016. godine).
Svrha objave jeste prevencija, edukacija i informacija nadziranim subjektima da unapred tačno znaju koje su njihove obaveze i šta treba da urade da bi svoje postupanje uskladili sa propisima i sprečili štetu, i šta će konkretno inspektor da kontroliše.
Nadzirani subjekat može dostaviti inspekciji izveštaj o samoproveri ispunjenosti zahteva iz kontrolne liste i samoproceni rizika, koje je sproveo saglasno sadržini kontrolne liste i pravilima o proceni rizika. Uz ovaj izveštaj, nadzirani subjekat inspekciji prilaže i odgovarajuću dokumentaciju, odnosno drugi materijal kojim se potkrepljuju nalazi iz izveštaja. Izveštaj ne može zameniti nalaze inspekcijskog nadzora, ali može prilično da pomogne inspekciji u utvrđivanju činjenica, rizika i stanja stvari. Lažno prikazivanje ili prikrivanje činjenica u izveštaju povlači sa sobom odgovarajuće pravne posledice zbog sastavljanja isprave neistinite sadržine radi dovođenja nadležnog organa u zabludu i stavljanja nadziranog subjekta u povoljniji položaj.
Po završetku inspekcijskog nadzora, kontrolna lista čini sastavni deo zapisnika.
Kontrolna lista za osnovne škole
Kontrolna lista za srednje škole
Kontrolne liste za PU
Izvor: MPN
A da li će biti dozvoljeno da mi propitamo inspektore i utvrdimo da li su dovoljno pismeni tj. da li znaju opšta pravopisna pravila i sva pisana slova ćirilice i latinice, koji im je nivo opšte kulture, koliko godina su proveli u vaspitno obrazovnom procesu u nastavi, ako jesu radili u nastavi, kakvi su utisci učenika o njima, koliki je stepen znanja njihovih učenika, koju su školsku evidenciju popunjavali kad su radili u nastavi i da je daju na uvid kao dokaz o svom ispunjavanju tih prekih potreba za formalizmom, da li znaju ko je zadužen za kupovinu penkala i patrona za popunjavanje dnevnika i da li je to obaveza nastavnika da kupuju o svom trošku, gde inspektori puše u svojim kancelarijama, imaju li neke skrivene kutke gde se okupljaju da popuše po koju ili se samo nagnu kroz prozor pa rukom rasteruju dim, da li žvake i papiriće bacaju u pepeljare ili ustaju od stola svaki put i idu do korpe za otpatke i da li su prošli sva psihološka istraživanja koja su potrebna da bi se upravljalo odraslim ljudima kao i sva visokotehnološka istraživanja kojima se uz filozofski stil izlaganja može utvrditi jasna razlika između robota i ljudi? Ili da ne pitamo ništa, a?
Ne, ne pitajmo ništa – to pokreće žuč.
Ma ovo je uzas,unistise nas sa nebitnim stvarima,samo neki papiri,pisanje za druge,a najmanje vremena nam ostaje za ono najbitnije,a to je rad sa decom!!!
Svaka cast na komentaru! Jos kad bi oni zaista i mislili, barem i malo, o tome!
Bravo za komentar.Mnogo je nejasnoća i nepoznavanja i zaduženja i ovlašćenja i poremećenih odgovornosti i zabuna u pravima i obavezama.Zbog toga niko neće da otvori “pandorinu kutiju”.Ali kako vreme odmiče,ona će pući sama.A onda……..