Заштитник грађана затражио је данас од Министарства просвете да из главних критеријума за утврђивање запослених за чијим је радом престала потреба у основним и средњим школама уклони критеријуме имовинско стање запосленог и број деце јер не доприносе квалитету образовања и васпитања деце, те да их примењује само као допунске.
Foto: Canva“Заштитник грађана је по сопственој иницијативи, у циљу унапређења заштите људских слобода и права, разматрао критеријуме за утврђивање запослених за чијим је радом престала потреба, прописане чланом 34 Посебног колективног уговора за запослене у основним и средњим школама и домовима ученика.“ – наводи се у саопштењу.
У мишљењу, Заштитник грађана наводи да је неопходно да ресорно министарство предложи Влади Републике Србије измену Посебног колективног уговора за запослене у основним и средњим школама и домовима ученика у члану 34, став 1 тачка 5. и тачка 7, тако што ови критеријуми неће бити главни основ за бодовање запослених већ ће се примењивати само као допунски.
Заштитник грађана истиче да квалитет и унапређење образовања не треба да зависе подједнако од критеријума који се односе на аспект образовања и васпитања и од критеријума да ли запослени има децу и каквог је имовинског стања, што је сада случај јер се по члану 34 поред критеријума – рад остварен у радном односу, образовање, такмичења, педагошки допринос у раду и здравствено стање, подједнако бодују и критеријуми имовинско стање и број деце предшколског узраста, односно деце на редовном школовању до 26 година старости.
„У овој ситуацији, запослени који има троје или више деце (5 бодова) остварује више бодова у односу на запосленог чији је ученик освојио прво место на регионалном такмичењу (4 бода) или на запосленог који је учествовао у изради уџбеника (4 бода). Такође, на овај начин запослени који користе своју слободу одлучивања о рађању деце, прописану Уставом, или из медицински индикованих разлога не могу да имају децу могу бити дискриминисани у односу на остале категорије запослених“, сматра Заштитник грађана.
Напишите одговор