Познато је да зуби у трудноћи могу задати трудницама поприлично мука. Стварање каријеса, крварење и упала десни, зубобоља, само су неки од проблема који се веома често јављају у овом периоду. Због тога, често се мисли да је управо трудноћа главни узрок пропадања и губитка зуба. Међутим, ово уверење је у потпуности погрешно! Трудноћа није и не може бити основни разлог настанка ових проблема.
Стоматолошка ординација Дентал Вортекс свим трудницама нуди бесплатан стоматолошки преглед, бесплатно уклањање каменца и полирање зуба.
Уколико сте трудница која има проблема са зубима у трудноћи – у овом тексту ћете пронаћи све што је потребно да знате како бисте успешно препознали и решили стоматолошке проблеме у трудноћи.
Зубобоља у трудноћи – узроци
Зубобоља у трудноћи представља релативно честу појаву, због чега многе жене помисле да су њени главни узроци физиолошке промене које се јављају у том периоду.
Међутим, ово није тачно. Сама трудноћа никако не утиче директно на појаву стоматолошких проблема.
Заправо, главни узроци су хормонски дисбаланс и лоша орална хигијена.
Најчешћи разлог због ког се јављају кварни зуби у трудноћи, који изазивају зубобољу, јесте каријес.
С друге стране, најчешћи “кривац” за настанак каријеса је шећер. Жене у току трудноће имају снажну потребу за слаткишима – што је у потпуности нормална појава, али која уједно може да повећа опасност од настанка и развоја каријеса.
Управо због тога је неопходно обратити посебну пажњу на оралну хигијену. Редовно прање зуба ће у великој мери спречити да се кварни зуби у трудноћи појаве, а самим тим ће се умањити и опасност од зубобоље.
У најмању руку, препорука је да се уста испирају водом након сваког конзумирања хране.
Поред потребе за слаткишима, јутарња мучнина која се јавља у трудноћи такође може утицати на зубе јер киселина из желуца може значајно оштетити зубну глеђ.
Препорука за труднице је да не перу зубе одмах након повраћања, већ само да испирају уста водом како би се спречило додатно оштећивање зубне глеђи. Тек након сат времена, зуби се могу опрати пастом и четкицом.
Упала десни у трудноћи
Гингивитис или упала десни у трудноћи, представља још један проблем који је веома чест код трудница. Узрок томе може бити хормонски дисбаланс. Због нестабилног нивоа хормона, зуби у трудноћи могу постати осетљивији на бактерије, те подложнији њиховом негативном утицају.
С обзиром на то да се бактерије налазе у денталном плаку, онда је и за овај проблем једно решење – редовна и правилна орална хигијена. Редовним прањем зуба, употребом зубног конца и интерденталних четкица, плак се уклања, а заједно са њим и потенцијална упала десни у трудноћи.
Када је у питању упала десни у трудноћи, њени симптоми су црвене и отечене десни, а некад може доћи и до њиховог крварења. Ово крварење не мора да буде опасно, с обзиром на то да упала десни не представља велики проблем.
Међутим, уколико се не лечи, она може да прерасте у парадонтопатију, која представља једно озбиљно обољење потпорног зубног апарата. Због тога, од велике је важност приметити оток зуба у трудноћи и упалу десни на време, и јавити се стоматологу.
Да ли се и на који начин лече зуби у трудноћи?
Један од митова је и тај да се зуби не могу лечити у току трудноће. Ово често доводи до тога да труднице ниједном не посете стоматолога у том периоду.
Највише недоумица око штетности стоматолошких третмана током трудноће, изазивају анестезија у трудноћи и снимање зуба у трудноћи.
Анестезија у трудноћи
Локална анестезија која се користи приликом појединих стоматолошких интервенција – апсолутно није штетна за трудницу или за бебу. Према томе, у потпуности је дозвољено да се користи анестезија у трудноћи. Уколико је потребно поправљање или вађење зуба у трудноћи, то се без икаквих контраиндикација може учинити уз коришћење анестезије.
Савет је да се било какве интервенције (вађење зуба у трудноћи, поправљање и сл.) врше у другом тромесечју трудноће. Прво тромесечје би требало избегавати јер се у том периоду плод најинтензивније развија. С друге стране, у последњим месецима трудноће, могу постојати потешкоће приликом извршавања интервенција због величине стомака труднице.
У овом периоду, стоматолошка столица може бити неудобна за будуће маме, стога стоматолози морају бити посебно пажљиви.
Једино се не саветује избељивање зуба током трудноће.
Снимање зуба у трудноћи
Препоручљиво је избегавати снимање зуба у трудноћи, колико год је то могуће.
Уколико је снимање ипак неизбежно, онда је препоручљиво да се оно обавља после 12. недеље трудноће, уз све неопходне мере безбедности.
Како ублажити бол зуба у трудноћи?
Уколико сте трудница која има зубобољу, пре него што узмете неко од средстава за ублажавање болова – консултујте се са својим стоматологом. Међутим, постоје и неки природни начини за ублажавање болова, иако нажалост не и за њихово трајно уклањање.
Када се упала десни у трудноћи ипак јави, увек можете да прибегнете природним средствима ублажавања болова. Једно од таквих средстава је и испирање усне дупље чајем.
Чајеви који имају умирујуће дејство су они од камилице, жалфије или невена.
Приликом чишћења зуба, покушајте да користите меке четкице као и гелове за масажу и негу десни.
Трудноћа не утиче на зубе, али проблеми са зубима могу да утичу на трудноћу
Као закључак претходно реченог можемо још једном нагласити да само стање трудноће не утиче на проблеме са зубима. Зуби се код трудница неће сами од себе кварити и испадати, а упала десни се неће спонтано јавити.
Истина је да трудноћа може посредно бити одговорна за проблеме са зубима због хормонског дисбаланса, али за све проблеме постоји једноставно решење: редовно и правилно одржавање оралне хигијене.
С друге стране, јављање инфекција или обољења попут парадонтопатије могу имати негативан утицај на трудноћу или бебу. Забележено је да због оралних проблема може доћи до прераног порођаја или до премале тежине новорођенчади.
Због тога је одржавање оралне хигијене и посета стоматологу бар два пута током трудноће веома важно.
Бесплатна је услуга уклањање зубног каменца или полирање зуба за све труднице
За здраве зубе у трудноћи и више корисних савета о правилној оралној хигијени трудница и нези првих зуба бебе посетите стоматолошку ординацију Дентал Вортекс.
Напишите одговор