У Београду, за место на Медицинском факултету пријавило се 1.068 кандидата, а има места за њих 500. Шта су показали резултати теста? Ђаци којих гимназија су показали највеће знање, а како су тест урадили вуковци?
Професор Лазар Давидовић, декан Медицинског факултета Универзитета у Београду, рекао је гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а да су на једно место конкурисала два студента, али и да су резултати били слабији него претходне године.
“Нешто више од 50 посто кандидата, њих 537, положило је испит, што је лошије него претходних година. Разлоге не знамо, да ли је то због самог теста, а можда и чињенице да корона показује удаљене ефекте. Сви знамо како се одвијала настава у корона периоду и многи су тада говорили да ће дати удаљене ефекте. Тражићемо и друге разлоге“, рекао је др Давидовић.
И ове године на пријемном испиту су се најбоље показали ђаци Ужичке гимназије, док велики број вуковаца није успео да положи испит.
„Ужичка гимназије је на високом првом месту, они који руководе том гимназијом заслужују похвале, на другом је Шабачка, па Четрнаеста београдска гимназија, па Девета и Десета. Једна значајна констатација је да 21 посто носилаца Вукове дипломе нису положили пријемни“, истакао је др Давидовић.
Резултати пријемног испита су показали и да је успех оних који су средњу школу завршили у Србији бољи од оних који су је завршили у околним земљама – њихова пролазност је била само 33 посто, што на индиректан начин говори да квалитет нашег средњошколског образовања није лош.
Ове године пријемни испит је био организован на Сајму због великог броја кандидата, из безбедносних разлога, као и да би сви имали исте услове полагања испита.
На питање да ли ћемо имати довољно специјалиста да нас лече, декан Медицинског факултета одговара потврдно и додаје да је факултет у дослуху са Министарством здравља. Указује и да се током студија организују и курсеви како би студенти били што боље обучени за рад – прошле године је инициран курс шивења, а ове године ће се организовати курс елементарне обуке из ултразвучних прегледа различитих делова тела.
Ради се и на покретању специјалистичких студија на енглеском језику, а модул за спортску медицину је већ спреман.
Цело гостовање проф. др Лазара Давидовића можете погледати ОВДЕ.
Извор: РТС
Kakvi vukovci.Sve mamina i tatina deca,za koje roditelji urgiraju a deca nista ne znaju.Na kom su mestu deca iz ogledne osnovnè škole,bas me interesuje.Da li je neko položio prijemni.
Ocene se poklanjaju bilo i bice. Nema pravi vukovaca.
Treba vratiti prosvetne savetnike kao ranije sto je bilo da kontrolišu rad svakog prosvetnog radnika. Ukinuti eksterni kontrolu skola jer to nije struna provera. Ali ni to ne pomaze kada nedostaje preko 1000 profesora fizike, matematike….ko ce da proverava nestrucni kadar. Prosveta je u velikom problemu godinama je unistavana tako da ce biti jos gore.
Ko će dekanu da objasni da su samo zaslužna deca i dva profesora koja ih privatno spremaju godinu dana?Naravno tu su i roditelji koji to debelo plate.Kakvo rukovodstvo,kakva Užička gimnazija.Bila nekad.Sada kaubojska škola.Smeje mu se ceo grad na izjavama.