Четворо деце у Београду умрло од великог кашља, једно дете на респиратоту и животно је угрожено

Велики кашаљ је код четири пацијента имао смртни исход, а број оболелих је највише повећан код деце, али и код одраслих, упозорава за РТС проф. Владислав Вукомановић, дечји кардиолог и заменик директора Института за мајку и дете. Наглашава да за велики кашаљ нема боље одбране од имунизације.

„Код четири болесника, нажалост, завршио се смртним исходом. Једно дете је тренутно на механичкој вентилацији, на такозваном респиратору, што значи да је респираторно и животно веома угрожено“, наводи Вукомановић.

Истиче и да је број позитивне деце на пертусис око 70, а да је хоспитализовано две трећине.

„Половина болесника је хоспитализована код нас и указује на експоненцијални пораст деце које испољавају тешку клиничку слику ове болести“, наглашава Вукомановић.

Најбољи лек – обавезна имунизација

Вакцинација против великог кашља је обавезна, почиње у другом месецу живота, у неколико доза и завршава се све пред полазак у школу.

Међутим, ово неки период када деца још нису вакцинисане или нису развила имунитет, а велики кашаљ је најопаснији управо за тај узраст.

Вукомановић наглашава, да не постоји бољи лек ни одбрана од великог кашља од вакцинације и то не само  деце деце редовно по календару.

„Испоштовати календар, контраиндикације за вакцинацију, релативне и апсолутне, не треба да буду никако брана правовременом започињању вакцинације код деце у најранијем узрасту, управо онда када је то прописана. Цена, зашто су четири детета умрла и зашто је толики број  заражен, сигурно је због недовољне вакцинације старијих особа. Тако да долази на наплату на овај најтрагичнији начин“, упозорио је заменик директора Института за мајку и дете.

Када је реч о изменама у календару имунизације да деца и после основне школе добију ревакцину, као и да се труднице вакцинишу, Вуковановић каже да је Министарство већ реаговало и донело упутство које ће се спроводити у пракси.

И друге групе вируса у овом периоду године највише погађају малу децу.

„То је најосетљивија група мала деца испод шест месеци или годину дана које развију рецимо бронхиолитис изазван респираторним синтицијалним вирусом. Затим то су многи други вируси који могу да изазову упале плућа, бронхитисе и бронхиолитисе и код школске деце“, наводи Вукомановић.

Порука мајкама

Данас је дан борбе против пушења, ако трудница пуши док носи бебу, односно мајка, родитељи, све то има посебне специфичности.

„Нећемо погрешити ако кажемо мајци да уколико настави са пушењем у трудноћи, да повећава ризик за плућна обољења, за превремено рођење свог детета, за појаву астме код свог детета, дијабетес мелитус па чак и урођене мане. Мајке то осећају веома добро и мислим да неће недостајати мотивације да бар мајке престану да пуше“, апелује Вукомановић.

Цео текст: РТС