Шта је данас намучило мале матуранте

 

Полагање мале матуре почело је данас у 9 сати тестом из српског/матерњег језика. Осмаци су у школе стигли око 8.15 сати, а тест је трајао до 11 часова. Како ђаци наводе за „Блиц“, најтеже су им пали задаци са препознавањем текстова и анализом песама.

„Грачаница“ намучила Београђане

Осмакиње из Београда Јања и Јелена сматрају да су тест из српског језика урадиле добро, а најтеже им је пала анализа песме „Грачаница“ Десанке Максимовић. Како се присећају било је највише задатака на заокруживање. Поред тога, од ђака се тражило да одреде значење текста, а било је и неколико граматичких задатака.

„Мислим да ће бити добро, ја се надам да ћу имати више од 15 поена, али нећу да се баксузирам, тако да нећу ништа да кажем. Двадесети задатак ми је био најтежи, то сам ишла како Бог да, биће како буде. У питању је у том задатку било препознавање песме Грачаница од Десанке Максимовић. – каже Јелена, ученица ОШ “Кнегиња Милица” које жели да упише Спортску гимназију.“Било је у реду, можда сам очекивала мало више, али мислим да сам добро урадила. Задаци са препознавањем текстова су били захтевни. Последњи задатак у ком смо имали песму Грачаница, Десанке Максимовић, то се анализирао. Ту су били одговори који су могли да се разумеју на више начина, па је било можда мало теже да се разумеју, јер смо имали и шест понуђених одговора. Правопис мислим да сам добро радила, граматику сам погрешила у једном задатку и због тога ми је криво, то је осми задатак. Требало је да се уради врста задате реченице. Мислим да ћу имати можда неких седамнаест бодова, надам се. Можда буде бод више, бод мање, видећемо. Планирам да упишем Девету Београдску гимназију – каже за „Блиц“ Јања из ОШ „Кнегиња Милица“.

Новосађанима био најтежи 20. задатак и тумачење речи

У новосадској Основној школи „Коста Трифковић“ јутрос рано је све било спремно за полагање теста из српског језика. Како је за „Блиц“ рекао директор школе Срђан Присић, укупно 155 ђака већ у 8.30 часова је село у учионице да полаже српски језик. Тестове је преузео лично, уз пратњу школског полицајца и донео их у школу, где их је уз супервизора поделио по учионицама.

Према његовим речима, новина од ове године је и да ће тестови бити прегледани тек сутра.

Такође, једна од мера предострожности била је и остављање телефона испред учионице које је за ђаке било обавезно, док су дежурни наставници своје уређаје остављали у зборници пре почетка тестирања. Једна од најуспешнијих новосадских основних школа која је и на екстерном оцењивању добила највишу оцену може да се похвали са великим бројем одликаша, те са високим просеком успеха управо на завршном испиту.

Како каже директор, исто очекују и ове године.

Најтеже било разумевање прочитаног и тумачење речи

Како сведоче ђаци који су задовољно излазили већ после неких 50 минута од почетка теста, добро су га урадили, а најтеже им је пало тумачење текста.

Александар за „Блиц“ каже да један глаголски облик није знао да одреди, док његов другар Андреј каже да су му најтежи били 19. и 20. задатак.

– Треба препознати нијансе између одговора у тумачењу текста, то је мало теже. Конкретно у тексту „Поход на месец“, требало је да прочитамо текст, па да протумачимо те нијансе, да ли је овај био несрећан, која је поента приче – објашњава Андреј који планира да упише Електротехничку школу, рачунарски смер.

Софија каже да јој српски није био тежак, али је и њу намучио 20. задатак где је требало да протумачи „Грачаницу“ Десанке Максимовић, али и тумачење речи, конкретно пример шта значи реч ревносно.

– Мислим да сам се снашла и да сам добро урадила, а дефинитивно ми је српски био најтежи. Очекујем да ће ми математика бити најлакша, као и биологија коју сам одабрала за изборни. Ако буде како желим, уписаћу Карловачку гимназију – каже она.

Критеријуми нижи

Разредни старешина и наставница математике Тијане Тадин очекује значајан успех својих осмака с обзиром на то да у одељењу које води има преко 20 одличних ученика док су остали врло добри.

– Имамо 21 Доситејеву диплому, седам Вукових, ишли су на такмичења из свих предмета. Морам да приметим да су чак и као такви мало лошије урадили пробне тестове јер су се опустили и нису придавали значаја, али очекујем веома високе резултате на овом званичном полагању – каже она за „Блиц“.

Ипак, примећује да се критеријуми спуштају када је реч о новијим генерацијама, те да је то неминовност услед нових технологија и начина живота који је везан за исте.

Суботичане боли глава због зависних реченица

У Основној школи “Матко Вуковић” у Суботици тест из матерњег језика почео је у 9 сати, а ученицима се претходно на улазу у салу за физичко васпитање обратила директорка школе Мирјана Стевановић.

„Сви смо ту, то нам је најбитније. Живи, здрави, весели, спремни. Све што сте требали да научите ви сте научили. Спремни излазите данас на овај завршни испит“, поручила је.

Међу првим ученицима који су напустили салу за физичко с осмехом на лицу била су три дечака

Најтежи су били задаци који нису били на заокруживање, већ смо морали сами да пишемо одговоре. Јако пуно читања има, мислим две стране и онда треба одговорити. Урадио сам све, али очекујем да ми буде тачно 12 или 13 задатака. Најтежи је био девети. Радило се о зависним реченицама, али не могу да се сетим како гласи. Нисам то учио, и не сећам се тога уопште – каже мали матурант.

Његова вршњакиња каже да је урадила све осим деветог задатка.

– Очекивала сам да последња три задатка буду најтежа, али девети задатак је био баш тежакЗависне реченице су у питању. Сећам се и задатка са јако дугачким текстом, две стране текста су нам дали. Надам се да сам тачно урадила. Ишла сам на припреме, али многи су то неозбиљно схватили, нису пратили већ су се само шалили и зато ми није пуно помогло – каже матуранткиња из Суботице.

За девети задатак још једна матуранткиња каже да је тежак.

-У једном од задатак добили смо текст и требало је издвојити ко је помогао неком у владавини, али то је било лако, јер на почетку текста пише одговор. Лакши задаци су ми били они који су имали више текста. Мени је само девети задатак био тежак. Урадила сам све. Уписаћу Средњу хемијску школу, за фармацеута – каже девојчица из Суботице.

И осмаци у Ваљеву се жале на тумачење књижевног дела

Малим матурантима у Ваљеву на завршном испиту из матерњег језика, судећи по њиховим изјавама, најтежи део тог теста тицао се књижевности, односно, разумевања задатог текста књижевног дела.

– Та три текста су била прилично дуга, по целу страницу, тако да су одузела највише времена да би се написало шта који представља. Остали део теста није био толико захтеван, чак ни питања да се наведе ко је аутор ког књижевног дела или које је било прво словенско писмо – каже Милица, ученица завршног разреда, очекујући да ће из српског ипак имати велики број бодова на завршном испиту.

Њен вршњак Јаков се слаже да је део теста из књижевности био тежи од питања из граматике српског језика.

– У целом тесту, иначе, граматике је било више, али сва питања везана за глаголске облике, лица и број заиста нису била тешка, тако да очекујем максималан број бодова – каже Јаков, који је ученик специјализованог математичког одељења 8. разреда у Ваљевској гимназији и жели да школовање настави у тој средњој школи на том или на природно-математичком смеру.

Цео текст прочитајте на Блиц