УНИЦЕФ је, у оквиру сарадње са Министарством просвете, покренуо кампању за прикупљање средстава за набавку хуманоидних робота – асистивне технологије која доприноси квалитетном учењу деце којој је потребна додатна образовна подршка, у инклузивном окружењу и вршњачкој групи.
Хуманоидни роботи у образовању су високотехнолошки уређаји који помажу наставнику да примени принципе инклузивног образовања уз пуно укључивање ученика са сметњама у развоју. Стратегије коришћења робота наставнику помажу да обогати приступ и начин рада са свим ученицима, као и да кроз интерактивне методе подстакне учење и активацију свих ученика. Са 25 степени слободе покрета, способношћу хватања малих предмета, препознавања и репродукције задатог говора и укључивања у основну комуникацију, хуманоидни роботи су иновативно средство за побољшање комуникације и искустава учења.
Укључивање хуманоидних робота у образовни процес је приступ који комбинује предности технологије са компетенцијама наставника да у свом раду примењују савремене методе и приступе инклузивног образовања, и има потенцијал да побољша ефикасност процеса наставе, што ће резултирати бољим исходима учења и богатијим образовним искуством.
„Интеграцијом технолошких ресурса, наставници могу створити динамично, интерактивно и инклузивно образовно окружење. Овакав приступ обогаћује процес учења, доприноси бољој мотивацији деце и доноси боље резултате за сву децу у учионици“, каже Тања Ранковић, руководитељка програма образовања у УНИЦЕФ-у.
Употреба роботике у образовању је еволуција традиционалних наставних метода. УНИЦЕФ се залаже за праведан и квалитетан систем образовања у којем сва деца могу да уче заједно са својим вршњацима у инклузивном окружењу. Континуирана подршка Министарству просвете током протеклих година допринела је развоју свеобухватног институционалног и стратешког оквира образовног система Србије и оснажила школе и наставнике да пруже квалитетно образовање за свако дете.
Заједно са Министарством просвете, УНИЦЕФ подржава и развој ресурсних центара. У овом тренутку, тринаест ресурсних центара у Србији пружа стручну подршку другим школама, наставницима и ученицима широм Србије.
Асистивна технологија може значајно утицати на то да ли су неки ученици укључени или искључени, јер њена доступност уз коришћење савремених метода инклузивног образовања резултира не само бољим образовним постигнућима ученика, већ и њиховим социјалним укључивањем и повећањем шанси за даљу партиципацију у свету образовања и рада. Набавка хуманоидних робота које би ресурсни центри, обучени за њихово коришћење у инклузивном окружењу, стављали на располагање школама, доприноси овим циљевима и ствара нове механизме подршке за свако дете.
Цена једног хуманоидног робота износи 1.500.000 динара.
Донације се могу уплатити на рачун УНИЦЕФ-а у Србији 160-666-18
Сврха уплате: 3424 – За свако дете, ОБРАЗОВАЊЕ.
1.500.000 dinara po robotu….
zvuči isplativije od godišnje plate pedagoškom asistentu, koju je država obećala i nikad isplatila. Inkluzija koju sprovodimo je nasilje i nad decom i nad nastavnicima bez pedagoškog asistenta. Živa reč, iskustvo, kontinuirano razumevanje deteta u procesu nastave su veća investicija od plavog robotića koga će, za dva meseca, rastaviti na hrpu čipova.
Tužni 21. vek.