Обустава наставе данас у делу школа широм Србије, родитељи се окупљају у школским двориштима

По школском календару за 2024/25 данас почиње друго полугодиште ове школске године. У многим школама широм Србије то, међутим, није случај. Према званичним подацима које су изнели премијер и председник државе нормално ће радити 82% школа. Међутим, судећи према информацијама које долазе из незваничних Вајбер група, у штрајку ће данас бити школе у више од 120 градова у Србији. У неким градовима само поједине, у другим све школе стају данас.

У Београду ниједна гимназија неће радити пуним капацитетом, а у неколико њих донета је одлука о потпуној обустави наставе све до испуњења захтева.

Такође, у многим школским двориштима окупили су се и родитељи са жељом да наставницима и учитељима своје деце пруже подршку у борби за праведније друштво.

„Ми данас не држимо наставу, али држимо угледни час“, казала је Нина Димитријевић, учитељица у Основној школи „Жарко Зрењанин“ у Новом Саду на протесту испред школе, преноси Н1.

„Данас подучавамо учење по моделу. Циљ нашег часа је да ученици науче, схвате и разумеју како се брани лично и професионално достојанство, да практикују правду, честитост, емпатију и солидарност, да развијају вештине у складу са принципима и начелима“, рекла је Димитријевић, напомињући да говори „у име 65 колегиница и колега који су одлучили да обуставе наставу“.

Данашњи протест и обустава наставе одвијају се кроз самосталну организацију наставничких већа и родитеља у школама широм Србије. Да ће обустава трајати до испуњења студентских захтева одлучили су у мањем броју школа, док се у већини та одлука односи на данашњи дан, уз напомену да ће се данас одржати наставничка већа на којима ће бити донете одлуке о даљим корацима.

Подсетимо, незадовољни одлуком репрезентативних синдиката да се одустане од почетног захтева да држава испоштује Протокол из 2023 који предвиђа, између осталог, изједначавање почетне плате у просвети са републичким просеком почев од јануара 2025, те пристајањем на преговоре с Владом у овом тренутку, наставници широм Србије почели су да се самоорганизују и пружају отпор.

Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић упозорила је да ће сви који буду радили против закона за то бити санкционисани. У допису који је послат директорима школа од њих се „захтева да предузму све неопходне мере за нормално одвијање процеса наставе“.