Министарка просвете у техничком мандату Славица Ђукић Дејановић рекла је током гостовања на телевизији Прва да је 15. април последњи термин да факултети у блокади почну да раде. Она је навела да је то крајњи рок да се спасе академска година, а да после тог датума скоро да нема смисла разговарати о надокнади наставе и испита.
„Није добро што многи факултети не раде и што неки, како каже, немају намеру ни да разматрају могућност надокнаде наставе. Ако факултети ускоро не почне да раде, угрожене су две академске године. Ако се не надокнади пропуштено, а заиста је 15. април последњи термин, иза тога скоро да више нема смисла разговарати о надокнадама“, рекла је Ђукић Дејановић.
Министарка је навела да иако студије у нашем систему образовања нису обавезне, али да увек постоји могућност да се друге институције укључе у решавање тог проблема.
“Али то онда није проблем образовања, него правосуђа и разних негативних консеквенци, што заиста не бисмо желели. Крагујевачки универзитет, на пример, разматра могућност на свим факултетима кад треба почети са надокнадама и продужиће школску годину, бар су тако рекли“, рекла је Ђукић Дејановић.
Коментаруишући то што је наставно-научно веће Правног факултета у Београду одлучило да не гласа о предлогу да се студенти преко платформе е-студент изјасне да ли су за наставак школске године, Ђукић Дејановић је рекла да је закон врло јасан и да не сме бити прекида континуитета рада у јавним делатностима које су од посебног интереса за функционисање државе као што је реч о области здравства и образовања.
Она је указала да чак и кад дође до изражавања незадовољства кроз штрајк који је законом предвиђен за разлику од блокада, постоји минимум рада на факултетима који подразумева консултације и да руководство факултета мора обезбедити консултативне активности за студенте који то желе, мора да обезбеди услове да полажу испите, да се организују пријемни и завршни испити, издавање докумената.
“Тај минимум процеса рада, ко не поштује, мора да сноси одређене санкције“, рекла је министарка.
Иначе, прво се говорило о 3. марту, који је председница Скупштине Ана Брнабић изрекла као „дан Д“ за студенте у Србији да не изгубе академску годину, а онда је од ње стигао нови датум – 17. март.
Сада је то – 15. април.
Извор: Нова, Зелена учионица
Zasto se igrate sa njima „lopova i zandara“?
Ne zele da studiraju i neka ih na ulici…
A sve to, samo da se dokumenta o rekonstrukciji ne bi objavila? Da se ne uđe u trag parama… Dragoslave, zašto štitite kriminalce?
Slavice, a ti? Kada je tebi krajnji rok za penziju? Ženooo! imaš 74 godine uskoro,aman! Kaži nam po kom zakonu ti i dalje radiš? Idi unucima pravi krofne. Nije li te sramota? Odoše u penziju vrhunski hirurzi, internisti, koji su zaista značili pacijentima i koji su se bavili strukom a ne menjanjem ministarstava i radom stranaka. Buduće generacije će čitati u udžbenicima o tvom liku i ( ne) delu
Svega ovoga ( protesta, blokada fakulteta i srednjih škola, blokada ulica) ne bi bilo da su institucije radile svoj posao. Imali su 5 ( i slovima PET) meseci da ispune zahteve studenata , koji su sasvim logični i na mestu. Ali nije bilo volje .Umesto toga „mudro“su, kako inače sve rade, odlučili da požar gase benzinom . Slavica je najgora ministarka prosvete u istoriji srpske prosvete i ostaće upamćena samo po tome.
Не постоји ништа што није испуњено. Али то није намера „захтева“ већ смена власти ,силом ,на улици. Ништа се не гаси бензином , нажалост власт се определила трпљењем уместо применом закона, стално зовући на дијалог. Сад почело и насиље и тоталитаризам. Али не вреди. Пропада обојена револуција. Школе почињу да раде а власт ће се бирати на изборима. Очигледно живите у неком паралелном универзуму.
Nadstrešnice je dobar izgovor da se stanje ne normalizuje i da, se na režim vrši pritisak. Osudice se ko je kriv i videće se gde i kod koga su pare. Ali mali Aleksa Zunic koji cuci u svima nama nam ne da mira. Protesti mogu, po nekom i treba da, se nastave ali sprecavati decu da idu u skolu i studente da ne studiraju je ozbiljan problem. Vrlo je zanimljivo kako deca slušaju roditelje kada im brane da idu u skolu, ali kada im kažu da ne puše, da ne piju i da se ne vraćaju ujutru iz klubova, to ne prihvataju. Roditelji i pojedini nastavnici su ozbiljno zakazali za na stetu dece. I kada ovo prodje I ako padne AV i dodju neki drugi radnik se ostati radnik, nastavnik nastavnik, penzioner će i dalje biti penzioner. Sladak ukus pobede i „promene“ će brzo ispariti jer se sistem u kom se danas živi u svetu i kod nas neće i ne može promeniti. Biće po onoj staroj „gde si bio, nigde, šta si uradio, nista“. Kao što su veliki peto oktobarski svezubi intelektualci poklekli kada su se docepali vlasti i sustinski ličili na današnje bezube sendvicare tako će proći i ovi studenti čim im izrastu umnjaci.
Bolje sada da „izgube“ godinu dve nego da posle okače diplomu i klin i idu u inostranstvo na baustelle. A ako ostanu tu da moraju da ih ocenjuju na osnovu politickig opredeljenja a ne po diplomi i znanju. Drzava ne postoji, SISTEM JE TRUO, PROMENE SU NEOPHODNE. Deca stvaraju sebi bolji zivot i drzavu u kojoj zele da ostanu.Ne lazite ovaj siroti narod vise bre!