Инстаграм увео ”школске налоге” како би школама омогућио да пријаве недолично понашање ђака на мрежи – захтеви ће се решавати ОДМАХ

Имајући у виду то колико времена тинејџери данас проводе на мрежама, није чудно што се и насиље, које је некад постојало само у стварном свету, сада проширило и на дигитални. И што је постало једнако опасно, мучно, забрињавајуће. Информације о томе какав све проблематичан садржај деца објављују на интернету и какве коментаре на тај садржај добијају, сваког дана долазе нам од њихових наставника и родитеља.

Неки тинејџери онлајн објављују и своје суицидалне намере, а у свету су забележни и случајеви креирања лажних профила са који они САМИ себи остављају увредљиве коментаре.

Учитељи и наставници, нажалост, нису превише укључени у дигитални живот својих ученика иако се и део тог насиља дешава током наставе. Ако некад случајно и примете недолично понашање, све што могу да ураде јесте да снимак екрана пошаљу родитељима, активирају ПП службу и појачају васпитни рад. Али немају алате да жртву заштите брзо онолико колико је њој то потребно.

Зато је Инстаграм увео нову функцију…

Нова функција чији је циљ борба против дигиталног насиља даје управо школама алат да се изборе са проблематичним понашањем ђака на друштвеним мрежама. Представљена је крајем марта и носи назив Школски програм партнерства за Инстаграм. Школе, наиме, добијају верификоване налоге, с којима долази и могућност пријаве било каквог насилног или недоличног понашања њихових ђака на друштвеним мрежама. Такве пријаве решаваће се приоритетно, а школе ће просто маркирати онај садржај или налоге за које верују да крше Инстаграм правила. Извештај ће им стићи одмах по завршеном прегледу од стране Инстаграм тима.

За сада, ова функција доступна је за основне и средње школе у Сједињеним државама.

Школе које одлуче да учествују добијају ознаку на свом профилу на којој пише ”школа партнер”, тако да ученици и њихови родитељу буду упознати с тим да је део програма.

Подсетимо, у септембру прошле године Инстаграм је увео тзв. тинејџерске налоге, тако да корисници који су млађи од 18 година немају исте функције као они старији. Ово су профили са ”уграђеним” рестрикцијама које се тичу приватности, као и вишим нивоом родитељске контроле. А да би проверила да ли је особа иза профила тинејџер који покушава да слаже о својим годинама, МЕТА користи вештачку интелигенцију.