”Знање није роба, студенти нису клијенти” – данас протест против комерцијализације образовања кроз најављене ваучере

Професори, студенти и просветни радници позвали су данас све своје колеге и грађане да дођу на протест испред Владе Србије који ће почети у 15 часова и трајати четири сата.

Позив су упутили Студенти у блокади, удружења Побуњени универзитет и Удружена просвета Србије, а протест носи назив ”Одбранимо универзитет” и има за циљ изражавање незадовољства због, како наводе, угрожавања јавног високог образовања и универзитетске аутономије.

Главни захтеви су укидање Владине уредбе „5/35“ која се односи на промену структуре рада на факултетима, распуштање радне групе за израду новог Закона о високом образовању, одустајање од комерцијализације и ваучеризације образовања, те расписивање ванредних парламентарних избора.

„Због будућности Србије, заједно морамо да одбранимо јавно високо образовање и универзиетску аутономију. Заустављање рушења образовања у Србији је могуће једино расписивањем ванредних парламентарних избора“, пише у заједничкој најави протеста на друштвеним мрежама.

Додали су да данас бране универзитет, јер без слободног универзитета „нема слободног друштва“.

”Образовање није тржишна роба. Знање није привилегија. Универзитет припада свима нама – а сада је нападнут.” – наводи се у објави Побуњеног универзитета, уз позив грађанима да 23. маја у 15 часова буду на углу улица Кнеза Милоша и Немањине.

Позивају све: студенте, професоре, родитеље, зборове, синдикате, иницијативе, комшије да дођу на данашњи протест.

”Не дозволимо тишину. Не пристајемо на поделу. Образовање је јавно добро и бранићемо га заједно” – кажу професори Побуњеног универзитет.

Навели су пет захтева, и то:

– Укидање поменуте уредбе 5/35

– Распуштање радне групе за нови Закон преко које се, наводе, покушава укидање аутономије универзитета.

– Одустајање од комерцијалног модела образовања кроз ваучере

– Прекид притисака и застрашивања оних који се усуде да се побуне

– Расписивање ванредних парламентарних избора.

”Знање није роба, студенти нису клијенти” – навели су професори.