Директор Петнице: Перспектива школства сива, у Србији ће државне школе похађати само деца сиромашних

Образовни систем Србије је зацементиран и толико застарео да је у њему немогуће извести реформу у складу са потребама савременог доба, изјавио је данас директор Истраживачке станице Петница Вигор Мајић.
ucion
Он је оценио да је перспектива школства сива и да ће убудуће у Србији државне школе похађати само деца сиромашних.
И ако хоћемо да радимо реформу образовног система у Србији, не можемо, јер тај систем је толико застарео да не допушта ништа флексибилно, оценио је Мајић у дебати „Политика образовања за нову развојну агенду Србије“ Европског покрета и ЕУ Инфо центра.
Он је рекао да је због тога песимиста и да српском школству предстоји сиво време и експанзија приватих школа.
Биће две групе школа, једне, које ће желети да понуде квалитет, знајући да постоји део становништва спреман да плати квалитетно школовање, и друге које ће нудити неквалитет, кроз површност јер постоји такође део који ће платити да добије- папир, указао је он.
А, и једне и друге ће, упозорио је Мајић, из државног система школства извлачити оно мало преосталих добрих наставника.
Он је предочио да је то већ виђено у многим земљама и да ће убудуће – ићи у државну школу значити да сте врло сиромашни и не водите рачуна о образовању своје деце.
Мајић је рекао да школство у Србији служи за запошљавање у државној управи – да се негде запосли 120.000 људи, а Универзитет је огромна институција која постоји сама због себе и неће да се мења.
Он је навео пример: Биолошки факултет не школује биологе, већ наставнике билогије!
Према његовим речима, ни Европа није светао пример и ЕУ има образовних система колико држава и више, а да није успела да их усклади са технолошким променама-
У томе су много успешније земље Азије, истакао је он.
Руководитељка Центра за дуално образовање Привредене коморе Србије (ПКС) Ана Стојановић изјавила је да је ПКС покренула иницијативу да се смањи незапосленост младих и подржи привреда у квалификованом кадру.
Тренутно се у Србији по систему дуалног образовања школује око 1.000 ђака, а у 2017. тај број ће бити увећан за још четири одељења, 120 ђака образовног профила трговац, додала је она.
Стојановић је предочила да тренутно машинска, електро и текстилна индустрија у Србији веома тешко проналазе кадрове.
Председник Европског покрета у Србији Михаило Црнобрња истакао је да би систем образовања требало прилагодити чињеници да данас услуге чине највећи део БДП, чак 70 одсто, потом индустрија и пољопривреда са тек три до четири одсто друштвеног производа.
У дебати, иако су позвани, није учествовао нико из Министарства просвете и науке.
Пише: ФоНет