Образовни систем Србије је зацементиран и толико застарео да је у њему немогуће извести реформу у складу са потребама савременог доба, изјавио је данас директор Истраживачке станице Петница Вигор Мајић.
Он је оценио да је перспектива школства сива и да ће убудуће у Србији државне школе похађати само деца сиромашних.
И ако хоћемо да радимо реформу образовног система у Србији, не можемо, јер тај систем је толико застарео да не допушта ништа флексибилно, оценио је Мајић у дебати „Политика образовања за нову развојну агенду Србије“ Европског покрета и ЕУ Инфо центра.
Он је рекао да је због тога песимиста и да српском школству предстоји сиво време и експанзија приватих школа.
Биће две групе школа, једне, које ће желети да понуде квалитет, знајући да постоји део становништва спреман да плати квалитетно школовање, и друге које ће нудити неквалитет, кроз површност јер постоји такође део који ће платити да добије- папир, указао је он.
А, и једне и друге ће, упозорио је Мајић, из државног система школства извлачити оно мало преосталих добрих наставника.
Он је предочио да је то већ виђено у многим земљама и да ће убудуће – ићи у државну школу значити да сте врло сиромашни и не водите рачуна о образовању своје деце.
Мајић је рекао да школство у Србији служи за запошљавање у државној управи – да се негде запосли 120.000 људи, а Универзитет је огромна институција која постоји сама због себе и неће да се мења.
Он је навео пример: Биолошки факултет не школује биологе, већ наставнике билогије!
Према његовим речима, ни Европа није светао пример и ЕУ има образовних система колико држава и више, а да није успела да их усклади са технолошким променама-
У томе су много успешније земље Азије, истакао је он.
Руководитељка Центра за дуално образовање Привредене коморе Србије (ПКС) Ана Стојановић изјавила је да је ПКС покренула иницијативу да се смањи незапосленост младих и подржи привреда у квалификованом кадру.
Тренутно се у Србији по систему дуалног образовања школује око 1.000 ђака, а у 2017. тај број ће бити увећан за још четири одељења, 120 ђака образовног профила трговац, додала је она.
Стојановић је предочила да тренутно машинска, електро и текстилна индустрија у Србији веома тешко проналазе кадрове.
Председник Европског покрета у Србији Михаило Црнобрња истакао је да би систем образовања требало прилагодити чињеници да данас услуге чине највећи део БДП, чак 70 одсто, потом индустрија и пољопривреда са тек три до четири одсто друштвеног производа.
У дебати, иако су позвани, није учествовао нико из Министарства просвете и науке.
Пише: ФоНет
Državne škole su kvalitetnije od privatnih jer se u njima znanje prenosi i usvaja.U privatne škole idu razmažena dečurlija skorojevića kojima se za dobre pare ponavlja da su lepi i pametni i dele petice ko bombone.Svaki iole normalan roditelj upisuje dete u državnu školu,znam takve roditelje koji su ispisali dete iz privatne škole i upisali u državnu.Državne škole su po mnogo čemu u problemu ali i dalje postoji kvalitet za one koji hoće da uče i pošteno uspeju u životu.Igore Majiću terate vodu na svoju vodenicu!
To što ste sada rekli bila je i moja predrasuda. Samo pomen najpoznatije privatne škole kod nas meni je bio asocijacija na bogatu, bahatu i razmaženu decu. Mišljenje sam promenila kad sam igrom slučaja prisustvovala na nekoliko časova u toj školi. Malo je reći da sma bila fascinirana marljivošću, disciplinom, znanjem i lepim manirima dece koja tu školu pohađaju. Bilo je u tom razredu i dece estradnih zvezda i bila su izvanredna. Bogati i poznati apsolutno shvataju značaj obrazovanja, dok i sami učestvuju u nametanju šund kulture širokim narodnim masama i guraju parolu da obrazovanje nije važno. Tako je zapravo državno osnovno i srednje obrazovanje postaje instrument za proizvodnju tupe radne snage i neobrazovanih poslušnika, a privatno školuje one koji će vladati tim tupim masama. Da se razumemo ne reklamiram privatnu školu, ja sam nastavnik u državnoj školi i plače mi se od toga u šta se pretvaraju naše državne škole, I šta iz njih izlazi jer si primoran kao nastavnik da se povinuješ svima.
Bilo bi dobro da saopšti i 0%prisutne polaznike u petnici iz privatnih škola.mora da da ove izjave da bi dobio još koji dinar od nvo.bila sam na seminaru u petnici za nastavnike“eu u školama“ čovek je već u eu a jede naš hleb.ima nas još puno ,na njegovu štetu,koji ipak dobro radimo u školama.ako beograd ubrza izgradnju naučnog centra ode petnica u arhivu.kvalitetno radi i centar za talente 2,g.nikola s. je direktor.
PA NARAVNO,OVAKVIM URUSAVANJEM SISTEMA OVO JE BILO LOGIČNO RESENJE.SVE OVO JE SISTEMATSKI RAĐENO GODINAMA UNAZAD-I SAD JE CILJ ISPLIVAO NA POVRŠINU