Др Бисерка Обрадовић о вирусу: Шта је потребно да бисте за седам дана били као нови

Сибирска зима на кратко је прекинула ширење вируса грипа, коме температура у минусу никако не одговара. Међутим, нови удар можемо очекивати када се деца поново врате у школске клупе.

До сада је у Србији више од 96.000 људи имало грип или обољења слична грипу, званични су подаци Института “Батут”, али се претпоставља да “грипозних” има три пута више, јер се већина за помоћ није обратила лекарима. Само у првој недељи нове године оболело је 6.567 људи више него на крају прошле године.

Очигледно да је мини школски распуст ипак дао ефекте, с обзиром на то да је протекле недеље међу оболелима највише било најмлађих, узраста до четири године, а тек потом следе они школског узраста.

– Треба очекивати други талас, који ће бити озбиљнији, али тек када почне друго полугодиште и када се са распуста врате деца у школу. Овог пута мислим да ће највише бити на удару југ Србије, где у овом првом таласу није био велики број оболелих – појашњава епидемиолог проф. др Бранислав Тиодоровић.

Др Бисерка Обрадовић, шеф опште праксе Дома здравља „Стари град“, каже да је у тој установи број грипозних дуплиран 2. јануара у односу на први дан нове године.

– У једном пољупцу може се пренети око 50 милиона бактерија, а о вирусима и да не говоримо. Приликом честитања Нове године вируси су се више преносили. Грип се шири капљичним путем, али можемо да се инфицирамо и индиректно ако довољно не перемо руке – објашњава др Обрадовић.

Најризичније категорије

– Једна грипозна особа може да инфицира многе здраве и зато је важно да се оболели придржавају савета лекара и не долазе у контакт са другим људима. У највећем ризику од грипа су особе са ослабљеним имунитетом, хронични болесници, труднице и деца.

Код трудница велике компликације могу да се појаве ако се грип јави у првих 12 недеља трудноће. Људи са сниженим имунитетом могу да добију упалу плућа, бронхитис или синузитис ако се не лече – прича шефица опште праксе.

Лечење грипа је симптоматско, а да бисте за седам дана били као нови, неопходно је да одлежите вирус.

Симптоми

– Симптоми грипа настају нагло и то су висока температура, малаксалост, језа, дрхтавица, јаке главобоље. Сан је веома битан и треба лежати седам дана док грип не прође. Треба да се уноси свеже воће и поврће јер је оно гориво за леукоците који нас бране.

Треба уносити витамин Ц и цинк. Не узимајте антибиотике. Снижавајте температуру, узимајте аналгетике како бисте се решили болова у глави и пијте што више течности, минимум од пет до седам чаша дневно. Најбоље је да пијете воду, чајеве, цеђене сокове и супице – прича наша саговорница.

Извор: Блиц