Удружење правника Србије припремило је предлог закона о алиментационом фонду, чије формирање предлажу у форми самосталног правног лица при министарству које се бави социјалном политиком.
– Буџет овог фонда пуниће се из новчаних средстава које остварује правосудни систем, а то су судске таксе, новчане казне, средства одузета услед извршења кривичних дела, прекршајне казне, али и донације, а касније ће се фонд једним делом и самофинансирати – каже за „Политику” професор емеритус др Небојша Шаркић, председник Удружења правника Србије.
У пракси су многобројне ситуације да родитељ који брине о детету – не може да наплати потраживање од даваоца издржавања, односно другог родитеља који је непознат, или незапослен, или се налази се на издржавању затворске казне. Предлог закона предвиђа да се родитељ, уз доказ о немогућности намирења, обраћа алиментационом фонду.
– Износ који би дете примало по одлуци суда од даваоца издржавања Алиментациони фонд ће исплатити детету, односно његовом законском заступнику. Након тога, сходно важећим правилима из извршног поступка, фонд преузима потраживање према даваоцу издржавања. Логично је очекивати да ће држава, путем Алиментационог фонда, бити способнија и вештија у могућности да наплати потраживање него што то може родитељ који брине о детету – каже др Небојша Шаркић.
Истиче да је задатак Удружења правника Србије (УПС) да подстакне измене законских прописа или да иницира нове прописе у областима које нису правно уређене. Зато је активност у претходном периоду била усмерена управо на афирмацију идеје о алиментационим фондовима. Професор Шаркић истиче да се ови фондови у упоредном праву користе као мера збрињавања деце чији родитељи не могу или неће да испуњавају своје законске обавезе издржавања.
Извор: Политика
Напишите одговор