Ана Мирковић: Дигиталне грешке могу децу коштати МНОГО и имати утицај на читав живот. Платформа #BoljiOnline ту је да их научи и сачува

Ana Mirković

О дигиталном насиљу и култури понашања у дигиталном свету се много говори, али ипак недовољно зна. Истраживање ЕУ „Кидс онлајн” открило је да су у употреби друштвених мрежа деца у Србији на првом месту, а већина њих у нашој земљи (86 одсто) користи интернет свакодневно. Две трећине, тј. 65 одсто најмлађе деце (од девет до 10 година) као и 98 процената најстаријих испитаника (од 15 до 17 година) свакодневно је на интернету преко мобилних тј. паметних телефона.

Питање које се поставља је – да ли ми, одрасли, том уласку деце у дигитални свет приступамо довољно одговорно?

О томе, као и о платформи #BoljiOnline коју је покренула компанија А1, разговарамо са Аном Мирковић, психолошкињом, универзитетском професорком и једном од реализаторки платформе.

Дакле, да ли родитељи и наставници имају свест о томе на који начин треба да уведу децу у дигитални свет. Да то није једноставно давање телефона у руке онда кад проценимо да су довољно одрасли?

Нажалост, већина родитеља још увек није довољно свесна колико је увођење деце у дигитални свет комплексан процес. То није једноставно давање телефона када проценимо да су „довољно одрасли.“ Деца дигитални свет доживљавају као део свакодневног живота, а не као засебну реалност. Зато је кључно да их научимо основама дигиталне писмености, безбедног понашања у онлајн простору. Важно је да о томе разговарају са децом и пре него што деци дају мобилне телефоне у руке, да им постављају питања и отварају стално нове теме – шта воле да гледају, шта им је забавно, шта их узнемирава, како се осећају када виде неки садржај, да ли промисле пре него што нешто пошаљу другима?

Шта је то што је стварно важно да разумеју?

Најважније је да схвате да дигитални свет није само забава, већ и простор који обликује идентитет детета. Морају да разумеју да све што дете објави или подели остаје забележено и може имати последице по дете, његово окружење, породичне односе. Такође, важно је да деци објасне све детаље у вези приватности на интернету, деца често не разумеју шта значи заштита приватних информација, а све више нам се чини да им то није ни важно. Такође, важно је са децом разговарати о негативним коментарима и говору мржње на интернету, искључивању из дигиталних заједница (са група за комуникацију, четова на друштвеним мрежама). Оно што сви треба да разумемо да је свака, чак и шаљива, размена непримерених садржаја могу имати дугорочне последице на самопоуздање и ментално здравље детета.

Реците нам нешто више о платформи #BoljiOnline и објасните како она доприноси безбедном и одговорном коришћењу технологије у данашњем дигиталном свету?

Наша платформа #BoljiOnline осмишљена је као едукативни и превентивни алат који помаже деци, родитељима и наставницима да развију вештине потребне за безбедно и одговорно коришћење интернета. Платформа је база знања, база искустава, анализа феномена и трендова, тестова и квизова знања. Лака је за претрагу, лака за читање, интерактивна је, на њој су обрађене све важне теме, а наш циљ је да је стално обогаћујемо новим садржајима и да она буде перманентна подршка деци, младима, родитељима и наставницима у бољој адаптацији на све изазове дигиталног доба.

Циљ кампање, а и саме платформе је, између осталог, да укаже на понашања у онлајн свету која нису примерена. Нека врста интернет бонтона. Да ли сте је (платформу) наменили родитељима или деци? И шта бисте издвојили као неке основе пристојног онлајн понашања?

Платформа је намењена и родитељима и деци, верујемо да само оснажени могу логичније анализирати све феномене, критички промишљати садржаје и отвореније о свему разговарати, што је по нама најважније. У тим разговорима, дискусијама, у тој размени информација, емоција и знања, граде се и кључне основе пристојног онлајн понашања, које укључују поштовање других корисника, дакле нема вређања, искључивања или понижавања. Такође, учимо се одговорном дељењу информација, да никада не делимо туђе личне податке без дозволе. Учимо да промишљамо шта објављујемо – размислимо пре него што нешто објавимо или пошаљемо, јер све заувек остаје забележено на неким серверима, у нечијим фолдерима или галеријама телефона.

Најважније је да код деце освестимо колико је важно да користимо друштвене мреже за позитиван утицај, да делимо лепе приче, радимо ствари које друге људе чине срећним, уместо за ширење негативних садржаја.

Колико су родитељи свесни да дигитални свет, иако није опипљив, може бити врло опасно место и да је тај траг који остављамо онлајн заправо неизбрисив?

Многи родитељи нису у потпуности свесни да дигитални свет може бити изузетно опасно место, често га виде као простор за играње, глупирање и губљење времена. А опет, све чешће смо сведоци да деца остављају податке о себи који могу угрозити њихову и безбедност њихових породица. Некада деца на најранијем узрасту, недовољно когнитивно и емоционално зрели пошаљу другу, другарици, симпатији неки непримерени садржај, и пре него што изађу из апликације – ти садржаји стигну до десетине, стотина па и хиљаде других људи. Дигиталне грешке могу имати озбиљан психолошки и социјални утицај на децу, па је важно стално радити на едукацији и подизати свест о овим ризицима.

Део платформе је и Школа одговорног инфлуенса. На који начин она доприноси оснаживању инфлуенсера и креатора садржаја да креирају одговоран и етички садржај? Који су то кључни ресурси које платформа нуди?

Школа одговорног инфлуенса део је платформе #BoljiOnline и има за циљ да едукује инфлуенсере и креаторе садржаја о одговорности према младима када је у питању креирања садржаја намењеног њима. Инфлуенсери имају огроман утицај на децу, креирање њихових ставова, промене образаца понашања, развоја конзумеризма. Имајући све то у виду, желели смо да их подржимо, обродримо и да им помогнемо да одговорније комуницирају с младим људима. Школа одговорног инфлуенса обрађује различите теме – колики је утицај који имају на децу, важност дигиталне и медијске комуникације, превенција дигиталног насиља, дигитални идентитет у јавном простору, као и како се осећати добро у дигиталном простору.

У школама широм Србије спроводите едукативни програм. Како изгледа та едукација и како реагују деца и наставници? Шта сте уочили као највећи проблем?

У претходне две године смо посетили 80 школа широм Србије и са више од 15 хиљада деце, родитеља и наставника разговарали о различитим изазовима одрастања у ово ново дигитално доба. Сви седе у истом простору, сви разговарамо о истим темама, а већ након првих пет минута, комуникација поставе вишесмерна, сви подједнако партиципирају у њој, пажљиво се слушамо и учимо једни од других 🙂 Најлепши део је што, када се предавање заврши, сви остану у дворишту школе да даље анализирају теме које смо отворили, то нам показује колико је ова тема битна и колико је људима важно да имају саговорнике.

Како родитељима-деци-наставницима платформа #BoljiOnline помаже да заиста буду бољи?

Платформа #BoljiOnline помаже родитељима кроз едукативне, информативне и забавне садржаје о безбедном коришћењу технологије. Деци и младима нудимо алате за препознавање насиља, заштиту приватности и подизање свести о последицама неодговорног и непромишљеног понашања у дигиталном простору.

Наставницима помажемо да боље разумеју дигиталну писменост и оснажујемо их да могу пружити подршку ученицима у превенцији и решавању проблема дигиталног насиља.