РТС је ангажовао др Ранка Рајовића, једног од највећих стручњака за развој дечје интелигенције, да направи квиз по мери детета.
Један од највећих изазова образовања будућности је да дете повезује научене информације, тј. да развија функционално знање. Класична школа, која се базира на репродукцији све теже припрема децу за тај задатак. Информације су лако доступне већ данас, свима… али разлику ће чинити то умеју ли да повежу информације. Од 10 најтраженијих занимања данас, чак 9 их није постојало пре 10 година! То значи да спремамо децу за послове који не постоје. То одређује и приоритете у образовању, тако да је питање шта је важније: да деца и даље уче напамет или да их учимо да мисле, повезују, проналазе решења.
Одговор је јасан, морамо учити децу да повезују информације, да се сналазе, доносе одлуке, да буду креативни.
Наравно да дете мора да учи чињенице, али постоје и други начини, осим учења напамет.
Како то може да изгледа биће приказано на РТС-у, у новом НТЦ квизу, где није толико важно да дете зна информације, него је важније да дете мисли, повезује, проналази решења. Кроз изазовне и инспиративне игре, такмичари су се учили веома важном тимском раду. Искуство је показало да су тимови који су били најсложнији постигли и најбоље резултате. Такмичари су пролазили и кроз поразе и победе и учили како се са њима носити или – поносити.
Игре у квизу су конципиране тако да и ученици и учитељи који гледају квиз науче нове методе и технике које могу применити у свакодневном раду у учионици.
Пролазак кроз ову мождану авантуру не захтева енциклопедијску информисаност, већ активирање мисаоних процеса и одрасли нису у предности у решавању ових задатака у односу на децу. Зато ће, после много времена, ово бити програм који ће окупити целу породицу поред малих екрана, програм који ће инспирисати укућане да проводе заједничко време, међусобно се такмиче, играју се и кроз игру уче!
Аутор НТЦ програма Ранко Рајовић развија десет година програм који је базиран на неуронаукама, а и сам је шеф Катедре за образовне неуронауке на Педагошком факултету у Копру и годинама истражује на који начин покренути скривене потенцијале деце. Његова открића и сазнања су имплементирана у НТЦ програм који се спроводи у преко 20 држава Европе. РТС је успео кроз динамичан квиз да прикаже какво учење може да буде, на који начин да мењамо класичне методе и помогнемо деци да развију своје потенцијале.
У шеснаест епизода квиза учествовало је шеснаест четворочланих екипа. Такмичари су деца од другог до четвртог разреда основне школе, мешовита и узрасно и полно. У свакој епизоди постоји игра изненађења, чији је модератор неко ко је узор деци или за њих ствара, а један од њих је наш чувени Љубивоје Ршумовић.
Емитовање се очекује од септембра ове године на каналима РТС-а.
Извор: Детињарије
Unapred se radujem.
Dečiji obrazovni program je tužno oskudan i nezanimljiv.
Potrebno mu je osveženje.
Moja generacija još pamti „Muzički tobogan“.
NTC kvizu želim da traje više godina, a ne da se svede na tih par epizoda.