Цене школарина за самофинансирајуће студенте за 2025/2026. годину, на основним академским студијама Универзитета у Београду, остају непромењене у односу на прошлу школску годину, сазнаје Euronews Srbija.
Проректор за наставу УБ Дејан Филиповић рекао је да су цене остале непромењене због целокупне ситуације. Тако се школарине крећу у распону од 60.000 динара, колико кошта студирање на Техничком факултету у Бору до традиционално најскупљег Архитектонског факултета за који је потребно да се издвоји 300.000 динара.
И поред тога што школарине остају непромењене, то ће бити нови удар на џеп студената и њихових родитеља. Међутим, како би осигурали буџетско место годинама уназад пракса матураната је да полажу пријемни на више факултета. Обично прва опција буде жељени факултет, док друга и трећа опција буду углавном они факултети за које сматрају да имају веће шансе да упадну на буџет.
Подсетимо, прошле године је на 16 факултета у Србији поскупела школарина, од тога је девет било на УБ. Тада су поскупеле су школарине на Шумарском, Учитељском, Ветеринарском, Економском, Математичком факултету, Факултету организационих наука, Електротехничком факултету, Рударско-геолошком и Факултету за специјалну едукацију и рехабилитацију (ФАСПЕР), а повећања су се кретала од 3.000 до 30.000 динара.
Сада су школарине непромењене, па тако година на Грађевинском факултету кошта 120.000 динара, на Хемијском 102.000, Рударско-геолошком 76.000, Саобраћајном 130.000 динара, ФОН-у 171.000 динара, Филозофском 118.000, ФПН 110.000 динара.
На економском факултету ће се цене кретати у распону од 112.479 до 147.999 динара, како наводе на свом сајту, у зависности од успешности студирања, односно броја остварених бодова на пријемном испиту.
У цену школарине укључена је обавезна уџбеничка литература коју самофинансирајући студент добија пре почетка семестра, као и до две пријаве сваког испита у току школске године.
На почетку студентских протеста, држава се обавезала да студентима рефундира 50 одсто износа школарине, што је такође био један од захтева студената у блокади. Овим поводом је промењен и Закон о високом образовању у коме сада стоји одредба у члану 71, који се односи на школарине, да „студенти високошколских установа чији је оснивач Република, ако су држављани Републике Србије, остварују право на покриће 50 одсто својих трошкова по основу референтне школарине коју су платили у текућој школској години.
Како даље пише у овом члану, „исплата средстава се врши из буџета Републике најкасније до 30. априла текуће школске године за школарину плаћену до краја фебруара текуће школске године, односно до 30. септембра текуће школске године за преостали износ плаћене школарине, а на основу података које високошколске установе доставе Министарству“.
Додаје се и да право на покриће трошкова студент остварује по основу укупног износа плаћене школарине, за сваку годину студија коју је студент први пут уписао, односно за све предмете које је студент први пут уписао. Такође, покриће може да оствари за само један студијски програм на истом степену студија.
Што се Београдског Универзитета тиче на сајту Универзитета у Београду је објављено да први уписни рок почиње 21. јула, предајом докумената кандидата, док ће пријемни испити бити одржани од 24. до 29. јула, и то према распореду који буду објавиле високошколске установе.
Детаљније: Euronews Srbija
Напишите одговор