Данас почео „зонски“ штрајк у школама, ево распореда по ком ће школе радити скраћено

У законски штрајк који подразумева часове скраћене на 30 минута, данас су ступиле школе које припадају школским управама у Београду и Пожаревцу. То је део плана „зонског штрајка“ који су репрезентативни синдикати просвете најавили прошле недеље, незадовољни последњом понудом Владе.

Синдикати су свом чланству проследили упутство у ком је наведено на који ће се начин штрајк организовати и којим редоследом ће у њему учествовати школе на територији Србије. Између осталог, штрајк подразумева да се, почевши од данас, неће држати додатна, допунска настава и часови одељењског старашине, а запослени неће присуствовати седницама одељењских и наставничких већа.

Распоред по ком ће у школама у Србији часови бити скраћени:

Од 4. до 8. новембра – ШУ Београд и Пожаревац

Од 13. до 15. новембра – ШУ Нови Сад, Зрењанин, Сомбор и Ваљево (11. и 12. новембар је јесењи распуст)

Од 18. до 22. новембра – ШУ Крагујевац, Чачак, Краљево и Ужице

Од 25. до 29. новембра у школским управама Ниш, Крушевац, Јагодина, Лесковац и Зајечар.

Истовремено, у упутству синдиката о поступању током штрајка стоји и да ненаставно особље ради скраћено за трећину радног времена, а вртићи децу примају од 9 часова.

Председница Уније синдиката школа Београда, Снежана Романдић, казала је за Данас да је од 4. новембра цела Србија у штрајку, с тим што се часови непосредног рада скраћују ове недеље у Београду и Пожаревцу, а потом по утврђеном плану.

– Од почетка разговора на тему статуса запослених у школама немамо дијалог, имамо само монологе, било да нас позову и издекламују шта имају или се обрате преко медија и изнесу понуду. Пратићемо када ће доћи до усвајања буџета за наредну годину и да ли ће бити притисака од стране директора школа према запосленима. Очекујемо их – каже Романдић.

Додаје да је, упркос огромним притисцима у петак, 1. новембар, велики број просветних радника учествовао у потпуној обустави рада.

Романдић каже да Министарство својим саопштењима жели да умањи последице протеста у петак.

– Подаци које ја имам говоре да је 90 одсто Унијиних школа У Београду у петак било у потпуној обустави, 10 одсто у делимичној обустави, а велики број школа које нису чланице ниједног репрезентативног синдиката су се овог пута организовале да буду у тоталној обустави – каже Романдић.

Подсетимо, последња понуда Владе подразумева повећање плата од 11% за све запослене у образовању од 1. јануара 2025. и 15.000 једнократне помоћи за све осим за запослене у високом образовању.

Извор: Данас/Зелена учионица