Ми деци на основу успеха који су имали у школи говоримо “ти си за ово, ти си за оно”. Док заправо немамо појма шта дете ЖЕЛИ. Рећи за некога да ће бити одличан у овоме или ономе зато што сад има добре оцене, то је исто као да му кажемо да смо то видели код неке бабе врачаре.
Школа о тим проблемима не размишља. Она размишља о томе како ће да прави програме. А до 15. године уопште није битно ШТА дете зна и колико, већ како ће се развити. Није битно зна ли математику, него да ли је та математика коју је учио подстицала његов развој или је била прејака па је тај развој чак заустављала. Прејака надражљивост за неку ситуацију коју неурони не могу да савладају је опасна. А ми то не схватамо озбиљно.
Школе имају педагоге, имају психологе, али треба да имају и дефектологе и да се озбиљније баве менталним здрављем на истраживачком плану. Да ми видимо шта ми то радимо са својом децом.
„Али ако се детету мотив не отвори путем његове примарне радозналости и задовољства које ту радозналост прати, бичем нећемо моћи да створимо разлог за одлагање задовољења ради пуког рада, учења, а то је оно што смо навикли да зовемо РАДНОМ НАВИКОМ. Бичем се не ствара ни љубав за откривањем живота, ни мудрост. Бичем се буди гнев, мржња, жеља за осветом. Бичем се дете изгони из сваке потребе за мисаоним односом према животу“ – из књиге „Школа као болест“
Ми смо навикли да говоримо о радној навици и како је то све лепо. Али то је углавном некакав калуп који се намеће силом. Дете, дакле, има проблем и радије би да се игра него да седне да учи. Оно не уме да одгоди то задовољство игре данас, да би био сутра мудрији и бољи у нечему. Проблем је у томе што детету треба омогућити да оно РАЗУМЕ зашто то нешто треба да уради. А то можемо да постигнемо само ако се трудимо да децу разумемо, а не да их васпитавамо. Васпитавање иде из нашег пројекта.
Један тата инжењер ме је питао: „Шта ви ту сад мени причате о мом детету? Ваљда ја као родитељ знам шта је најбоље за моје дете?! А ви мени причате да треба ја да идем за дететом?“ Ја сам му рекао да он треба да иде за дететом, а не испред њега и да смета дететовим видицима. Он се на мене наљутио. Јер он зна да родитељи васпитавају децу, да су власници деце и да су одговорни за њих. А код мене је заправо дошао да реши проблем детета које има дискалкулију. То значи да је паметан и бистар, а не уме да рачуна. Дискалкулија је заправо проблем оријентације у простору. Имао је тај дечак тад осам или девет година и није знао шта је у соби лево, а шта десно и то му је сметало да развија математичку логику. Ту је био потребан рад са дефектологом, не са психијатром.
Читав је спектар болести које настају у школи – дискалкулија, дислексија, дисграфија… Све то треба да се реши у школи, а не да деца долазе код психијатра.
Др Светомир Бојанин, емисија „Агапе“
Doktore, nalupao si se za sve pare.
Ti si onaj odlikas pa se sad zalis…
Sama činjenica da se nepoznatom čoveku obraćati sa ‘ ti’ govori dovoljno o vama.
a tek ti…
Svaka čast i veliko poštovanje za doktora Svetomira.
E, moj doktore. Vi kao da zivite u proslom veku.
Bitno je predznanje…jako bitno…hajde poželi da upišeš matematičku gimnaziju jer si u 15 oj to poželeo a nemaš nikakvo predznanje iz matematike..ili poželiš da budeš Djoković i počneš da učiš tenis sa 15….
Uz dužno poštovanje ovaj doktor ima, blago rečeno, vrlo diskutabilne poglede na izgradnju radnih navika kod dece. Ja kad bih svoje dete pustila da se igra i da radi ono što se njemu sviđa kako ovaj gospodin u suštini svog izlaganja predlaže, nikuda ne bismo stigli u obrazovanju. Dete se mora usmeravati i treba ga na početku terati da izvršava obaveze sve dok to ne uđe u naviku. Sve ostalo je pogrešno.
Kao u vojsci? A vi ste general?
Iznaciti ocene!
Kaže čovek koji je učio i učio i završio velike škole u tom istom takvom nakaradnom sistemu…
Pretpostavljam doktore da niste zanemarivali školu?
Коначно неко ко је у стању да види макар и делић суштине. Свака част докторе!
Dobro je rekao.Imas ih imaju sve 5 a pojma za zivot nemaju,socijalizacija 0.Bolje biti prosecan sa smislom za komunikaciju i socijalizaciju,imati te neke vestine i uspeh u privatnom i pislovnom zivotu zagarantovan.Ucenica sam bila koja moze da dobije i 1 i 5.Znaci u zivotu znam da prihvatim i poraz i da se nosim sa uspehom.Da imam samopuzdanja,sto su roditelji razvili kod mene,i to je jako bitni.Jer sam znala da sam dobra i ako dobijem i 1.Zavrsila fakultet drzavni.Socijalizovana,elokventna i uz to i izuzetno prijatne spoljasnjosti.Uspesna naravno
Slažem se. Deci se previše toga nameće kao obavezno, i od strane škole i od strane roditelja, tako ona više ne znaju šta zaista žele i vole. Zbog toga su često isfrustrirana i nesrećna, ali roditelji i dalje teraju po svome, jer je dete odraz njihovih neostvarenih ambicija
Lepo je videti pristup deci i školi, kao što je Vaš. Hvala Vam
Program za nasu skolsku decu izgleda kao da su ga pisali nasi neprijatelji, da deca nista ne shvate i ne nauce.
Zatrpani nebitnim informacijama, a sustina i sukus znanja sakriven.
SKOLSKU PROGRAM TOTALNO NE PRILAGODJEN DA STVORI PAMETNE BUDUCE GENERACIJE.
METODIKA POTPUNO IZBACENA, I PROFESORI MNOGI NA ZALOST NE ZNAJU PRENETI ZNANJE I LJUBAV PREMA PREDMETU KOJI PREDAJU.