Јеротић је саветовао девојке да пре него што се удају одведу свог момка – у КАФАНУ. Ево због чега

Да партнера бирамо слободно и случајно, данас верују многи. Пре, можда, једног века, млади људи партнере нису бирали сами, већ су то за њих чинили родитељи или су бар морали имати њихов благослов за свој избор. Али, чак и ако су та времена давно иза нас, проф. др Владета Јеротић тврдио је да партнера и данас врло ретко бирамо случајно и слободно.

„Ипак је то законитост. А у чему је та законитост? Па, у нашим родитељима. Сваки мушкарац носи жену у себи. Физиолошки, хормонално и психички. То је анима, жена у мушкарцу. Исто тако, жена носи мушкарца у себи и то психолози зову анимус. Каква ће бити динамика у току живота врло је различито и зависи од личних потенцијала, од тога како ће да се помире жена и мушкарац у нама. Срби, мушкарац, па мушкарац. Нема друге, каква идеја да у њему има жене. Па још мушкарац да плаче! Па то је незамисливо. Јадни српски мушкарци… Пред женом или децом? Нисам то видео док нисам у Европу отишао. Тамо сам био у Швајцарској, Француској, Немачкој. Било је примера да мушкарац плаче пред женом, она ништа не реагује. Овде није тако. „Какав је то слабић, плаче, па још преда мном…“ Можда се сад већ нешто и мења и код нас. Али плакање… Па плакање је божји дар!“ – говорио је Јеротић.

Каже да, кад је одлазио на Свету гору, калуђери су му се неки жалили, како не плачу дуго… На његово питање шта то сад значи, они би, прича Јеротић, одговарали да то значи да их је напустио Бог.

„Према томе – плачите. Не вештачки, али кад год вам се плаче. Јадне жене, нису ништа друго ни могле, деценијама, вековима, у српској породици, него да плачу. То им је једино оружје било, а српски мужеви нису то баш волели. Јер жена не сме да буде ни болесна ни да плаче. То је било, с једне стране прецењивање, а с друге стране потцењивање жене. Деца, кување, сви послови, мора да буде јака. Жене јесу јаке, има и сад доста примера да оне дуже живе од мужева. Не све, али жене су јаке. Носе у себи земљу, воду, месец.“ – говорио је Владета Јеротић.

Он каже да у избору партнера постоје позитивне и негативне законитости и говори, најпре, о позитивним.

„Добар однос мајке са сином и оца с ћерком. То се зове идентификација детета са оцем и мајком. Деца бирају партнера који ће бити као родитељ супротног пола. Имао сам примера, изаберу жену сличну мајци. И то је било добро све, КАДА је идентификација добра. А кад не ваљају избори партнера? Онда кад преовлађује Едипов, не комплекс, него конфликт. Српске мајке су умеле тако, поклањале су превише пажње синовима.“ – објаснио је, не тако давно, покојни професор Јеротић.

Електра комплекс је онај други, супротан Едиповом, кад се ствара нездрава веза између оца и ћерке.

„Ћерка заљубљена у оца и претерана веза оца и ћерке, отац јој даје тон, као и мајка што је давала сину. Дакле, није добра претерана веза.“ – казао је Јеротић.

Он је, присећа се, више пута саветовао младе девојке којима се неки младић допада и желе да се удају, да прво провере у кафани или ресторану, како то изгледа кад он попије.

„Погледајте мало, доста је и полупијан да буде. Такав ће вам бити и током брака. И сад имате оно јако мучно… Отац алкохоличар, малтретирао мајку и ћерку, а ћерка се уда за алкохоличара. Као коб нека. То је несвестан извор партнера и то је та негативна законитост.“ – објаснио је проф. Јеротић.