Јовина гимназија затворена за све, наставници дошли у Школску управу: ”И сам начелник ШУ је био у чуду кад је чуо да су врата школе закључана”

Родитељи и наставници ученика Гимназије „Јован Јовановић Змај“ из Новог Сада окупили су се јутрос испред школе јер им је синоћ стигла порука о преласку на онлајн наставу, а без икаквог појашњења ове одлуке.

Пошто им се испред школе, након сат времена стајања нико није обратио, заједно су се упутили ка Школској управи. Један део њих ушао је у зграду управе, тражећи одговор на питање који је законски основ за одлуку о преласки на онлајн наставу.

Данијела Грујић, наставница у Јовиној гимназији, каже да њене колеге и она у Школској управи разговарале са Миланом Грујином, начелником ШУ Нови Сад, те да су од њега добили ”штуре информације” о настави у њиховој школи.

”Ми ближе информације о томе ко је донео одлуку о онлајн настави ни зашто немамо и зато смо овде дошли. Господин Грујин дао нам је неке податке и о претходним покушајима да се успостави онлајн настава, који датирају од 3. децембра, када се појавио проблем с куполом у школи, због ког је било забрањено коришћење тог простора од стране грађевинске инспекције.” казала је Грујић.

Она каже да овај последњи захтев да се успостави онлај настава, а на који је Министарство просвете одговорило позитивно, своје упориште проналази у питању безбедности професора и ученика који су у настави.

”То је врло необично. Реч је о издвојеном инциденту од 27. марта, који се догодио након шеснаестоминутног помена жртвама из Новог Сада, када смо ми приметили да кључева нема, а требало је одржимо наш састанак. Колеге су се прошетале кроз школу, тражећи учионицу, па су у неколико просторија затекли неке наставнике са једним или два ђака, извинили се и затворили врата. И то је можда био разлог да се тврди да је безбедност угрожена, што никако не може бити узрок.” – објаснила је наставница Јовине гимназије.

Она тврди да је и сам начелник школске управе био у чуду кад је чуо да је пкола закључана, јер је то јавна установа и она мора бити отворена, без обзира на форму наставе која се изводи.

”Ми желимо да се школа откључа и одблокира.” – казала је Грујић.

Иначе, Јовина гимназија није једина школа у Новом Саду где је најављено увођење наставе онлајн. Ове недеље је то најављено и у Техничкој школи „Милева Марић Ајнштајн“, Машинској, Средњој економској школи „Светозар Милетић“ и Медицинској школи „7. април“.

Матуранти у блокади Средње економске школе „Светозар Милетић“ оценили су у недељу најаву управе школе о увођењу оњалн наставе као директан напад на њихову „искрену и ненасилну солидарност са студентима“.