Kакав наставник је потребан новом добу?

 
Љубав за човека и добро познавање педагогије одувек су красили добре наставнике. Наставник новог доба треба да буде веома одговоран, високо обучен и спреман на целоживотно учење и усавршавање. Међутим, уз све побројано, савремени наставник мора бити веома верзиран у ај-ти вештинама, спреман да издржи притисак огромне администрације, а потребно је и да добро познаје макар енглески језик (како би пратио непреведену стручну литературу и онлајн-семинаре о новим тенденцијама у образовању).

Будући да ниједан факултет не припрема академце за педагошку струку, неопходно је да се наставници школују на специјализованим институтима пре него што започну рад у школи или паралелно са приправничким стажом.
Kонстантно учење
Такви модерни институти требало би да, у једногодишњем трајању и у терминима који су прилагођени обавезама запослених, обухвате основне тренинге за стицање потребних знања и умења за обављање посла наставника у основном и средњем образовању. Било би идеално када би ту специјализацију финансијски подржало Министарство просвете (буџет Републике), јер би се на тај начин осигурао квалитетан кадар за наше школе.
Стручно усавршавање наставника какво сада постоји у Србији осигурало би континуитет одржавања стечених компетенција наставника, а пракса вредновања рада школа која је пре неколико година започела морала би се наставити интензивније. Поред тога, провера психолошког профила наставника требало да се уведе као обавеза једном у пет година, а не само приликом заснивања радног односа.
Рад школа и наставника мора бити вреднован у сваком смислу, добри резултати награђивани у сваком погледу, а за лоше резултате морају постојати мере које би значиле позитивну селекцију. Стручност једног наставника најбоље се огледа у напредовању ученика са нижим степеном мотивације и способности и такве успехе треба посебно вредновати, јер амбициозни, вешти, дисциплиновани и талентовани ученици могу и самосталним радом да постигну изузетне резултате.
АУТОР :ЈАСМИНА ФРАНОЛИЋ
Извор: РТС