Први дан нове школске године је већ сутра. Психолози, педагози и учитељи ових дана имају пуне руке посла, јер треба „саставити“ одељења првог разреда.
Правила налажу да се испоштују сви стручни критеријуми. И док су некада маме и тате само долазиле на родитељске састанке и по позиву у школу, данашњи родитељи су као „део“ наставничког већа. Готово у свакој школи постоји учитељ који је на „гласу“, па би родитељи желели да баш њихово дете буде у његовом одељењу. На „листи жеља“ су и оне да седе у истој клупи са другарима из вртића, да у учионици буде друштво из насеља…
– Приликом формирања одељења, најпре, води се рачуна о полној структури, односно да буде приближно једнак број дечака и девојчица – објашњава Драгољуб Гачић, директор ОШ „Никола Тесла“ у Винчи. – Успех који деца постигну на тестирању оцењује се од један до пет, па се води рачуна да, рецимо, у одељењу од 25 ученика буде по петоро ђака из сваке од ових категорија, како се не би догодило да у једном одељењу буду само они који су били најбољи на тестирању или да учионица буде пуна ђака који су постигли лошије резултате.
Један од критеријума је и стручна спрема у породици, тако да у одељењу треба да буду деца чији су родитељи разних занимања, али и различитих степена образовања. Деца која имају неке хроничне болести распоређују се по различитим одељењима, како не би сви били у једном. Да ли дете носи наочаре, да ли је леворуко, такође су неки од критеријума који се користе приликом формирања одељења.
– Родитељима можемо да изађемо у сурет само када су у питању смене, пошто имамо више од 250 првака, па је тешко да свима изађемо у сусрет – објашњава Гачић. – Тако се трудимо да браћа и сестре који иду у различите разреде буду у истој смени.
Испуњавање родитељских жеља могуће је у мањим школама, док оне са великим бројем ђака тешко могу да изађу у сусрет родитеља. Највише првака кренуће у основне школе „Данило Киш“ у насељу Степа Степановић, „Никола Тесла“ у Винчи и „Павле Савић“ у Миријеву.
Извор: Новости
Напишите одговор