Светски дан књиге и ауторских права обележава се 23. априла, зато што је то дан када су, 1616. године, умрла два великана светске књижевности – Мигел де Сервантес и Вилијем Шекспир.
На овај дан се свуда у свету промовише читање, скреће пажња на значај стваралаштва за целокупан друштвени развој, а у складу са тим и на заштиту и поштовање ауторских права. Свака земља прикључује се обележавању празника књиге на свој начин. Становници Каталоније, на пример, на овај дан, који је и Дан Светог Ђорђа, њиховог заштитника, размењују руже и књиге. Традиција која датира од средњег века је да мушкарци доносе руже својим вољенима, а од 1925. године жене им заузврат дају књиге.
Креативни центар ове године обележава Дан књиге истичући значајан јубилеј – 25 година Јежеве кућице Бранка Ћопића са илустрацијама Душана Павлића.
Поводом Светског дана књиге све сликовнице из едиције Пустоловине за предшколце снижене су за 30%. Ова акција важи до 30. априла 2025. године у књижарама Креативног центра у Београду и Нишу, као и на њиховом сајту www.kreativnicentar.rs
Едиција Пустоловине за предшколце настала је у Креативном центру пре 25 година са идејом да деца упознају и заволе дела најбољих домаћих писаца. Прва књига у том серијалу била је популарна поема Јежева кућица Бранка Ћопића, која је 2000. године објављена с маестралним илустрацијама награђиваног Душана Павлића.
До данас је продато више од 30.000 примерака ове сликовнице (многима најомиљеније књиге за децу свих времена), а у продаји је тренутно 13. издање.
„Поема Јежева кућица је врхунац Ћопићеве магије. Нешто тако мило и чедно на нашем језику није написано. Јежурка Јежић, ћудљиви усамљеник са бодљама као јамцем своје независности, остаје мало шумско богатство. Ко прочита ову поему, не може срести јежа, а да се не осмјехне Ћопићевим осмјехом“, истакао је песник Рајко Петров Ного.
„Јежеву кућицу Бранка Ћопића данас можемо да посматрамо као феномен. И због тога што деца знају напамет њене стихове, баш као што су знали њихови родитељи, али и баке и деке, али и зато што је Јежурка Јежић искорачио из страница књиге и свој пут наставио у позоришту, анимираном филму, на различитим муралима који красе градске улице“, истакла је новинарка Христина Василијевић за РТС.
Краткометражни анимирани филм за децу и одрасле настао према овој познатој басни у стиховима премијерно је приказан 2017. године на међународном Филмском фестивалу у Берлину.
„Бранко Ћопић успева да опстане ван свих идеологија, држава, граница. Он опстаје зато што носи универзалне вредности света, цивилизације, човечанства и то је разлог зашто је он читан и у 21. веку и зашто ће бити читан и надаље“, изјавила је за РТС проф. др Јелена Панић Мараш са Факултета за образовање учитеља и васпитача.
Тај серијал данас броји више од 20 књига најзначајнијих домаћих аутора – Бране Цветковића, Бранка Ћопића, Десанке Максимовић, Добрице Ерића, Бране Црнчевића, Арсена Диклића и других.
Комбинација занимљивог текста и привлачних и упечатљивих илустрација најбољих домаћих илустратора одличан је рецепт за родитеље који желе да подстакну децу да заволе књигу. Једна од посебности едиције Пустоловине за предшколце јесте и то што се на страницама свих књига налазе објашњења мање познатих речи, што олакшава разумевање и покреће разговор и дружење између деце и родитеља. На крају књига налази се Пустоловни додатак, из кога ће мали читаоци сазнати занимљиве детаље из детињства писаца, биће подстакнути да дају одговоре на нека питања, да смисле наставак приче или да нешто нацртају.
Напишите одговор