Најновији предлог Владе републике Србије упућен запосленима у образовању, који подразумева повећање плате од 11% за све, како наставно тако и ненаставно особље, јуче је одбијен. Синдикати су се сложили да неће одустати од својих захтева.
Министарка Славица Ђукић Дејановић за Блиц ТВ ближе је објаснила овај предлог и шта он тачно подразумева. Како је навела, у Влади су врло озбиљно схватили дијалог са синдикатима.
– Врло смо разматрали све примедбе које су дали на понуђени предлог, као и њихов захтев да желе да количину пара коју имамо поделе на све упослене у просвети, без обзира на то да ли се баве наставним или ненаставним радом. То смо уважили. Министар финансија је заиста на један посебан начин изашао у сусрет у смислу да је пронашао могућност да сви, апсолутно сви, од предшколског до високошколског образовања добију 11%, да они који су у предшколским установама, у основној и средњој школи добију једнократно 15.000 у првој половини, односно негде до 10. јануара 2025. и да све разредне старешине на то имају 1% више, што значи разредне старешине ће ипак имати тих 12% који смо обећали. То је понуда, више од тога заиста није могуће – објаснила је министарка.
У међувремену, синдикати су саопштили да одбијају овај предлог, а министарка је, пре тога за Блиц ТВ казала да независно од става синдиката, Влада ће наставити активности у складу са последњим предлогом.
– Мораћемо сами да радимо, што није добро. Ако ће и даље обуставама и штрајком покушавати да реше питања која се једино могу решити заиста дијалогом, онда дијалога више нема. А ако буду прихватили ово што је једино могуће, ми ћемо са дијалогом наставити у 2025. години, и наравно тежити ка остварењу наших заједничких циљева да статус просветних радника и упослених у просвети буде што је могуће бољи, и то не само на материјалном плану, него уопште да њихово достојанство, да просто све оно што се зове школа, подижемо заједнички на виши ниво.
Поред захтева који се тиче повећања плате, наставници су тражили и да се убрза измена Кривичног законика. Министарка каже да је јавна расправа завршена и да ће се измене ускоро наћи у скупштинској процедури.
– Посланици ће га разматрати до краја ове године, изјаснити се о томе и ми ћемо примену имати од 1. јануара.
Говорећи о ескалацији насиља у школама, министарка је и сама казала да је било случајева у овој школској години.
– Пратимо немиле догађаје и у панчевачкој, и у неким другим школама, било их је заиста. Видећемо да ли је баш све учињено што се саме школе тиче у складу са протоколом и захтевима које имамо за такве случајеве. Ако тога нема, ми ћемо се наравно придружити у оквиру својих овлашћења и применити одређене мере. Али оно што је најбитније то је да у овом моменту је предузето све у вези са девојчицом која је трпела насиље и разматрају се све околности које се тичу оне ученице која је починила насиље. Наравно, ради се и на програмима ретрауматизације и спречавања трауматизације остале деце. Родитељи су укључени, наставници су укључени и бићемо врло ангажовани до краја око сваког детаља. – објаснила је Ђукић Дејановић.
Коментаришући случај у суботичкој школи, где је дечак ножем избо другарицу, као и онај на Врачару, када је ђак основне школе претио да ће донети пиштољ, министарка је потврдила да су школе спровеле све неопходне мере и испоштовале протоколе, те да ће се ситуација даље пратити.
Прошло је скоро годину и по дана од масакра у Рибникару, шта се предузима да се превенира и спречи вршњачко насиље?
Нећете копати ни Србију ни достојанство најобразованијих становника Србије! За нашу децу, протести до поштовања потписанх речи!!! Да знају и они сутра да реч поштују, уважавају и цене!
Само када ова власт оде биће боље у просвети .Тек тада ће оздравити школство.Тек тада може бити дијалога,али са правим људима.