Ана Петровић добитница је Награде за књижевност за децу и младе “Душан Радовић” за 2022. годину, коју додељују Град Београд и Библиотека града Београда. Награђена је за књигу Стрипотерапија, коју је објавила издавачка кућа Креативни центар.
О награди је одлучивао жири у чијем саставу су били Милош Радовић (председник), проф. др Зорица Хаџић и проф. др Зорана Опачић.
Награда ће бити уручена у среду, 8. фебруара, у 12 часова, у Библиотеци града Београда.
Подсећамо, Град Београд и Библиотека града Београда установили су 2021. Награду „Душан Радовић“, која се додељује једном годишње за књижевност за децу и младе у оквиру свих жанрова. Награда се састоји од скулптуре (рад академског вајара Зорана Кузмановића), дипломе и новчаног износа од 5.000 евра у динарској противвредности.
У најужем избору за ову награду нашла се и књига Новчић судбине ауторке Иване Нешић – трећи део серијала “Зеленбабини дарови” који је илустровао Добросав Боб Живковић.
О књизи:
„Стрипотерапија“ ауторке и илустраторке Ане Петровић са друштвених мрежа и у допуњеном издању стигла је у „Креативни центар“ половином октобра прошле године. Ради се о колекцији стрипова који храбро, никада равнодушно и уз смех говоре о одговорном односу према менталном здрављу.
У жељи да самој себи олакша и приближи процес психотерапије кроз који је пролазила, ауторка је кренула да црта, верно али и духовито и емпатично представљајући однос између клијенткиње и терапеуткиње. Цртеже је од децембра 2021. године објављивала на друштвеним мрежама, а након нешто мање од годину дана преточени су у штампано издање, које садржи и текстове психотерапеуткиње и ауторке.
„Стрипотерапија је убрзо постала много више од интерне шале. Стрипове сам почела да објављујем на друштвеним мрежама. Најчешћи коментар био је: Ово сам ја! Реакције су ме мотивисале и охрабриле. Схватила сам да многи деле моје искуство. Ово нису стрипови само о мени, већ о свима нама“, навела је ауторка Ана Петровић.
На прошлогодишњем Београдском сајму књига „Стрипотерапија“ је добила две награде – Специјално признање за младог дизајнера и Диплому УЛУПУДС-а (Удружење ликовних уметника примењених уметности и дизајнера Србије) за алтернативно стрип издање домаћих аутора. Убрзо након тога, крајем новембра 2022, уследило је још једно признање – Награда „Отисак“ Нишког сајма књига и графике за естетски третман књиге.
Аутобиографска прича о главној јунакињи и њеној психотерапеуткињи почиње препознавањем проблема и суочавањем с потребом да потражимо помоћ у његовом решавању. Аутентичност стрипова у највећој мери почива на спремности ауторке да у њима представи свој лични доживљај читавог процеса. Чак и када говори о врло тешким темама, Ана Петровић то чини кроз хумор који делује ослобађајуће и растерећујуће. Ана Петровић повезује лично искуство с различитим садржајима популарне или високе културе који су обележили одрастање деце деведесетих година – књигама, филмовима, видео-играма, музиком и др. Ипак, књига не остаје уско схваћена јер стрипове прате објашњења која приближавају значења и много млађим генерацијама, због чега „Стрипотерапија“ успешно комуницира са врло широком публиком, о чему говори и велики број пратилаца ових стрипова на друштвеним мрежама.
Књига „Стрипотерапија“, с новим стриповима и додатним садржајима, доноси аутентичну, дирљиву и духовиту причу о психотерапијском процесу главне јунакиње са којом се као читаоци лако повезујемо.
Напишите одговор