На недавно одржаном Купу Математичке гимназије из математике, физике и информатике, за најбољег математичара проглашен је Јован Торомановић. Овај 16-годишњак је и из физике освојио златну медаљу, оставивши за собом такмичаре из 13 европских земаља.
„То одељење је прилично добро и тамо се углавном бирају деца – двадесетак најбољих ученика из физике, информатике и математике. Ушао сам у свет математике са четири-пет година. Први пут сам учествовао на такмичењима када сам био трећи разред – прво на општинском, па у четвртом сам имао сто поена на градском, па у петом на градском, а онда су већ постојала и државна и тако сам полако напредовао“, прича Јован Торомановић.
И онда је наставио да ниже медаље на домаћим и међународним такмичењима, из математике и шаха, све до Купа Математичке гимназије где је понео и титулу најбољег математичара за ученике узраста до шеснает година.
„Што се тиче физике, ту баш нисам био сигуран да ћу да освојим златну медаљу, а из математике сам се стварно надао и успео сам“, каже Јован.
Објашњава нам како треба учити математику.
„Прво, битан је рад. Битни су наставници, углавном је доста битно у каквом је окружењу неко и да ли се ту вреднује математика, као што се, наравно, код мене вреднује. И битно је колико се школа труди да неко заволи математику, а код нас се, као што знате, директор и читава школа баш труде. Наравно, важно је да тај неко има вољу да научи математику“, истиче Јован.
Са најбољим ученицима српске математичке олимпијаде боравио је у кампу у Вршцу. Нада се да ће следеће године ући у национални тим и учествовати на међународним олимпијадама. Планира и да студира на неком америчком универзитету, али да се по завршетку студија врати у земљу.
ИЗВОР: РТС
Битно је и то да Јован каже где је похађао првих 6 разреда основне школе. Више пута је писано о Јовану и увек се спомињу само наставници из математичке гимназије као да пре тога није постојала ниједна друга школа. Стицајем околности знам у коју основну школу је Јован ишао. Из ОШ “Радојка Лакић“ много ђака је отишло у математичку гимназију. Но, ми смо такав народ. Ако су ученици успешни, онда су искључиво заслужни родитељи и наставници средњих школа и гимназија. Наставнике основних школа нико не помиње осим у неком негативном контексту.