Наставници се данас прикључују студентима на Ауто-команди, у петак у некој врсти обуставе било 68% средњих и 48% основних школа, кажу истраживања

Foto: Nova

У школама у Србији данас се, као ненаставан дан, обележава школска слава Свети Сава, а током дана би коначне одлуке о томе како ће радити наредне недеље требало да донесу школе које су прошле недеље потпуно обуставиле наставу или имале скраћене часове на 30 минута.

Главни одбор Независног синдиката просветних радника Србије (НСПРС), који није репрезентативан, одлучио је да се потпуна обустава рада – генерални штрајк у школама наставља до испуњења захтева, преноси Недељник.

Чланови НСПРС ће се данас одазвати позиву студената и учествоваће у целодневној блокади Аутокоманде у Београду.

Из тог синдиката подсећају да, уз подршку студентским захтевима, сада траже и смену министарке просвете Славицу Ђукић Дејановић, преноси Данас.

„Министарство просвете нема право да налаже умањење плата запослених у школама. О умањењу плате може да одлучује само директор школе својим образложеним Решењем. НСПРС позива запослене у школама да се не укључују у евентуалне дисциплинске поступке због обуставе рада без подршке правне службе Синдиката или свог адвоката“, поручили су из НСПРС.

Најављено је да ће НСПР израдити регистар директора школа који врше притиске на запослене због учешћа у обустави рада. Регистар ће, како напомињу, бити значајан извор података за лустрацију унутар васпитно-образовног система Србије која неминовно следи.

Позиву НСПРС на обуставу рада одазвао се и велики број школа које не припадају ниједном синдикату и одлуке су донеле самостално, на нивоу колектива.

Иначе, укупно 68 одсто средњих и 48 одсто основних школа било је у петак у неком облику обуставе рада, показало је истраживање организације Црта.

Што се тиче средњих школа, 48 одсто је било у потпуној обустави рада, а 20 одсто у делимичној, док је 32 одсто средњих школа радило, објавила је Црта на друштвеној мрежи Икс.

Када је реч о основним школама, 26 одсто је било у потпуној обустави рада, 22 одсто у делимичној, а 52 одсто основних школа је радило.

Истраживање је спроведено на репрезентативном узорку од 120 основних и 75 средњих школа.

Извор: Недељник/Данас