Пленум матураната Гимназије Јован Јовановић Змај из Новог Сада окончао је данас блокаду те школе, после три седмице, јавља Агенција Бета.
Поручили су да су сви њихови захтеви испуњени, сем извињења директора, за којег су рекли да га не сматрају релевантним и чију смену захтевају родитељи ученика.
„У складу са овом одлуком, договорено је да се 9. јануара у 11.00 прогласи завршетак блокаде“, наводи се у саопштењу Пленума матураната.
Навили су да ће „то бити учињено тако што ће ученици предати кључ школе професорима као потврду обуставе блокаде и пиштаљку као симбол борбе за достојанство Гимназије, њених ученика и професора“
Школски одбор је, објаснили су, испунио захтеве Пленума матураната, тако што је повукао спорно саопштење с краја новембра и извинио се професорима и ученицима због нерегуларности при издавању тог саопштења.
Школски одбор је навео и да уважава право студената на став и протест исказан због трагедије при паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, те да ученици и запослени у Гимназији имају право да сваког петка у периоду од 11.52 до 12.07 изађу у двориште школе како би у тишини одали почаст страдалима.
„То право Школски одбор гарантује без икаквих негативних последица, као што су неоправдани часови, дисциплинске напомене у дневнику или друге санкције“, навео је Пленум матураната.
Родитељи ученика из те гимназије поднели су званичан захтев Министарству просвете и Покрајинском секретаријату за образовање за разрешење директора школе Радивоја Стојковића.
„Са дубоком забринутошћу указујемо на низ неправилности у раду директора школе, што директно угрожава безбедност, права и квалитет образовања наше деце“, навели су родитељи у захтеву.
Они су директора оптужили да је застрашивао ученике тако што је крајем новембра и почетком децембра ангажовао полицију да спроведе ученике од учионица до Свечане сале Гимназије, да би им објашњавао да њихов начин изражавања негодовања због трагедије у Новом Саду „није адекватан“.
Навели су и да је директор почетком децембра у више наврата спречавао одржавање Ђачког парламента, чиме је ограничио могућност ученика да дискутују о проблемима и да изразе мишљење.
У тексту петиције пише и да је „у истом духу, редовно вршио утицај на рад Школског одбора преко притисака на његове чланове“.
Родитељи су Стојковића оптужили и за непоступање у кризним ситуацијама.
Указано је и да је директор, „својим деловањем, значајно угрозио углед, част и достојанство ученика, родитеља и запослених“.
Додаје се да је директор јавним иступањима кршио професионалну етику.
„Имајући у виду садржај јавних иступа директора, који обилују политички острашћеним изјавама, омаловажавањем наставника, родитеља и државних званичника, као и поређењима са ‘албанском иредентом’ и ‘петоколонашким деловањем’, јасно је да директор грубо нарушава углед школе и компромитује њену политичку неутралност“, рекли су родитељи.
Извор: Бета
Напишите одговор